Článek
Podle americké geologické služby USGS zaznamenaly přístroje v sobotu a v neděli v rozmezí 14 hodin celkem sedm otřesů, ty nejsilnější dosáhly síly 4,3 stupně.
Seizmologové uvedli, že zemětřesení měla epicentrum několik desítek kilometrů od Oklahoma City. Přístroje ukázaly tři otřesy v sobotu a další čtyři v neděli; většina z nich byla jen velmi slabá - mezi druhým a třetím stupněm. Zemětřesení nezpůsobilo žádné hmotné škody ani zranění.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Do podzemí čerpají vodu
Podle některých odborníků může zvýšený počet zemětřesení ve státech Oklahoma a v sousedním Texasu a Kansasu souviset se stále rozšířenější těžbou břidličného plynu, během níž se do podzemí dostává obrovské množství vody.
Při využití metody hydraulického frakování se do vrtu musí pumpovat voda s rozpuštěnými chemikáliemi; její tlak pak v podzemí rozbije horninu, z níž se uvolní plyn.
Při těžbě se v podzemí hromadí voda, která se dostává do rezervoárů v hloubce tisíců metrů pod povrchem. Vědci se snaží zjistit, zda zvýšený tlak způsobený napumpovanou vodou nemůže otřesy země vyvolávat. Zatím ale nedokážou říci, zda větší počet zemětřesení souvisí s frakováním nebo zda jde o přirozený jev.
Ekonomická výhoda
Spojené státy se díky těžbě břidličného plynu staly soběstačné v dodávkách zemního plynu a cena této suroviny se na americkém trhu výrazně snížila. V evropských zemích naopak převládají obavy z ekologických rizik.
Některé evropské země, mimo jiné Česká republika i Francie, proto na využívání frakování uvalily moratorium. Odborníci také upozorňují, že vzhledem k větší hustotě zalidnění nebude v Evropě možné rozvinout těžbu břidličného plynu ve stejné míře, jako je tomu v USA.