Článek
Stavební úřad Prahy 1 stanovisko vydal na základě kontroly, kterou v únoru 2020 provedl v Růžové ulici.
„Podle tamějšího Společenství vlastníků jednotek (SVJ) byl totiž byt používán jako ubytovna. Na základě oznámení SVJ vyzval stavební úřad majitele (Sterch, s.r.o.), aby zjednal nápravu a do 31. července 2020 ukončil nepovolené užívání bytové jednotky,“ uvedla Městská část Praha 1 v tiskové zprávě.
Protože majitel nezměnil kolaudaci prostor, ani je nepřestal využívat ke krátkodobým pronájmům, úřad na začátku listopadu 2020 zahájil řízení o přestupku.
První pokuta za Airbnb v Praze kvůli porušení stavebních předpisů
Majitel nesouhlasí s argumentací úřadu a v rámci řízení uvedl, že není rozdíl mezi krátkodobým a dlouhodobým pronájmem.
Odbor stavebního řádu Magistrátu hlavního města Prahy ale odvolání majitele zamítl a postavil se za výklad městské části. Majitel se proti rozhodnutí tohoto odboru nemůže odvolat. Následně úřady majiteli vyměřily pokutu 20 tisíc.
Praha čeká, že v oblasti krátkodobých pronájmů dojde v důsledku rozhodnutí k velkým změnám.
Praha spouští bezplatnou pomoc pro majitele
Spouští proto bezplatnou právní pomoc pro majitele bytů, společenství vlastníků a obyvatele Prahy, kteří řeší problémy v důsledku poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v bytech a bytových domech.
Poradna bude fungovat v budově Magistrátu hl. m. Prahy ve Škodově paláci v Jungmannově ulici od 11. října, a to každé pondělí a středu od 14 do 16 hodin.
Aktuální vývoj v Praze zneklidňuje ředitele Centra pro ekonomické a tržní analýzy (CETA) Aleše Roda, který se dlouhodobě zabývá tématem sdílené ekonomiky.
Soud: Krátkodobý pronájem je ubytovací služba, má se danit jako podnikatelská činnost
„Z Airbnb si politici udělali takzvanou falešnou stopu (argumentační faul odvádějící pozornost – pozn. red.) při hledání skutečných příčin zvyšujících se cen nemovitostí v Praze,“ uvedl na dotaz Novinek.
„Ty mají přitom objektivní vysvětlení ekonomická (vysoká poptávka, nízké úrokové sazby, inflace), regulatorní (zdlouhavá byrokracie, pomalá výstavba), demografická (urbanizace a migrace do Prahy, prodlužující se věk dožití) i historická (přeměny bytů na nebytové prostory v 90. letech, regulované nájemné),“ podotkl Rod.
Rod: Zákaz silou není efektivní signál
„Z těchto důvodů mi hon na Airbnb nepřijde jako efektivní signál, protože vymahatelnost jakékoliv regulace založené na prohibitio ordinem (zákazu silou – pozn. red.) bude omezená. Když už regulace, tak osobně vidím jedinou efektivní cestu v povolení krátkodobého ubytování v nemovitostech na tzv. nights cap,” vysvětlil Rod.
Více než Airbnb centrum Prahy vylidnilo regulované nájemné, myslí si ekonom
„Jde o přesně stanovený počet nocí v roce, který se může lišit dle majitele nemovitosti (fyzická osoba vs. s.r.o.) a úsilí věnovat spíše omezování negativních externalit, které ale – a znám to z vlastní zkušenosti – zdaleka negenerují jen hosté krátkodobého ubytování, i když jsou často obvyklými podezřelými,“ vysvětlil Rod.
„Z ekonomického pohledu je tlak na speciální způsob kolaudace nebo vybavení naprosto nesmyslný, když ve třetím patře činžovního domu v Praze ulehají v bytě ke spánku rodiče s kojencem a ve čtvrtém patře totožného bytu pár turistů z Mexika, určitě jejich komfort ani bezpečí nebudou měřitelné vyšším počtem formulářů a razítek na poličce bytu ve čtvrtém patře,“ uzavřel ekonom.