Článek
Rozhodnutí ČNB je zatím nepravomocné, a jak Právu potvrdili zástupci MSD, záložna proti němu podá rozklad. Centrální banka jí vyčítá neobezřetnost při poskytování úvěrů a další údajná pochybení, která mohou souviset s podezřením policie z podílu MSD na údajném vyvádění peněz do zahraničí. To se však ani po půl roce nepodařilo policii prokázat.
„Do pravomocného rozhodnutí ve správním řízení s MSD nebude Česká národní banka zveřejňovat jakékoli podrobnosti k případu,“ informoval Právo mluvčí centrální banky Marek Petruš. Verdikt ČNB nad největší záložnou v zemi přitom může podle expertů dramaticky poškodit pověst v posledních letech rychle rostoucích a stále oblíbenějších kampeliček. Ty začaly bankám přetahovat klienty hlavně díky vyšším úrokům u spořicích účtů.
ČNB přitvrzuje
Ve finančních kuloárech se spekuluje o tom, že ČNB hodlá do budoucna tvrdě postupovat i proti dalším záložnám. Správní řízení vede od letošního května také s družstevní záložnou WPB Capital.
MSD se v posledních letech stala na trhu družstevních záložen jedničkou. Od října 2010 do dubna 2013 zdesateronásobila svoji bilanční sumu a od ledna 2011 do prosince 2012 vytvořila čistý zisk ve výši 226 miliónů korun, který byl celý ponechán v záložně na krytí případných rizik.
Ještě za první čtyři měsíce letošního roku vykázala kampelička zisk 95 miliónů korun a na krytí případných rizik měla celkem k dispozici vlastní kapitál v celkové výši přesahující 1,3 miliardy Kč. Podle vyjádření vedení MSD pro Právo také evidovala nízký podíl nesplácených úvěrů – mezi dvěma až třemi procenty.
Zmrazila 2,3 miliardy
Dobré hospodářské výsledky ale letos zakrylo podezření ze spáchání trestného činu. Státní zástupkyně Daniela Smetanová z Vrchního státního zastupitelství v Praze podle ČTK na jaře uvedla, že záložna poskytovala úvěry nesolventním zahraničním společnostem bez jakékoli historie a zřejmě zastoupeným nastrčenými lidmi. V květnu na základě těchto podezření zablokovala největší české záložně 2,3 miliardy korun.
Výši blokované částky státní zástupkyně Smetanová MSD podle představitelů záložny nezdůvodnila. Podle předsedy představenstva MSD Petra Jánského, kterého Právo požádalo o reakci, je kauza vykonstruovaná a postup státní zástupkyně „nestandardní a likvidační“.
Vklady jsou pojištěné, lidé o ně nepřijdou
„Pouze jsme poskytli úvěr dvěma tuzemským klientům, které policie podezírala, že prostřednictvím jiných bank vyváděli peníze do zahraničí,“ uvedl Jánský. „O této skutečnosti jsme se dozvěděli až z policejního protokolu. MSD nikdy nevyvádělo peněžní prostředky do zahraničí,“ dodal s tím, že proti nestandardním postupům České národní banky a Vrchního státního zastupitelství se hodlá záložna bránit „všemi dostupnými prostředky“.
„V dohledu měříme všem účastníkům v jednotlivých segmentech finančního trhu stejně a zcela v mezích daných příslušným zákonným rámcem,“ ujistil za ČNB Petruš. MSD má podle Jánského dostatek likvidního kapitálu ve výši zhruba 2,7 miliardy korun. Z toho je však 2,3 miliardy nyní zablokováno a asi 400 miliónů je v cenných papírech, které ČNB zakázala MSD prodat.
„Požadavky ze strany klientů na výplatu vkladů jsou v objemu 1,5 miliardy Kč. Jaká bude situace v případě odebrání licence, je věcí likvidátora, který by měl požádat Fond pojištění vkladů o výplatu příslušné částky k uspokojení klientů s pojištěnými peněžními prostředky,“ doplnil Jánský.
Rezervy fondu, v němž je pojištěno 18 bank, pět spořitelen a 13 družstevních záložen, stouply ke konci července na 27,45 miliardy korun. Pokud by ČNB oznámila, že některá z těchto institucí není schopna dostát svým závazkům, vyplatí fond všem klientům této instituce 100 procent jejich vkladů, a to včetně úroků, až do výše 100 000 eur (zhruba 2,5 miliónu Kč), přičemž výplata náhrad musí být zahájena do 20 pracovních dní od vydání tohoto oznámení.
ČNB letos záložny zkritizovala kvůli vysokému úročení vkladů v době, kdy jsou základní úrokové sazby na historických minimech. „To jsme si mohli dovolit díky nízkým provozním nákladům. Například na našich pobočkách pracují jen tři lidé,“ konstatoval Jánský.
Přestože ČNB z pozice regulátora a dozoru nad trhem se rozhodla záložnu zavřít, v minulých letech v ní neprovedla jedinou kontrolu jejího hospodaření a navíc jí loni i letos odpustila audit jejího vnitřního řídícího a kontrolního systému.
Pikantní přitom podle Jánského je, že ČNB o této výjimce odpuštění kontroly pro rok 2013 záložnu informovala těsně předtím, než s ní zahájila správní řízení, které skončilo nepravomocným odebráním licence, a opětovně to ještě potvrdila v době, kdy správní řízení s kampeličkou už běželo.
Klienti protestovali
Na začátku května ČNB také zakázala MSD přijímat vklady a poskytovat úvěry. Mluvčí ČNB Petruš to tehdy zdůvodnil potřebou ochrany vkladů členů družstevní záložny. MSD v červnu začalo vyplácet vklady členům, kteří o to požádali. Záložna totiž získala peníze z prodeje cenných papírů, někteří klienti se tak zhruba po měsíci mohli dostat ke svým úsporám.
Na uspokojení všech klientů to ale nestačilo. Před budovou Vrchního státního zastupitelství v Praze proto kvůli zmrazení účtu MSD včera demonstrovalo zhruba 20 lidí. Vadí jim, že ani po několika měsících nemají přístup ke svým penězům ani informace o tom, jak dlouho ještě bude tento stav trvat.