Článek
Pokles zisku Pýcha vysvětluje rostoucími náklady. Od období let 2020 až 2024 se podle něj zvýšily náklady na pacht o 40 procent a náklady na energie a hnojiva o více než 50 procent.
Pýcha zároveň upozornil, že nízký zisk zapříčinila špatná zemědělská politika. Kritizoval nastavení redistributivní platby na prvních 150 hektarů, která způsobila snížení dotačních podpor pro střední podniky, které zajišťují většinu produkce potravin v ČR.
„Spolu s vývojem výkupních cen zemědělských komodit a nepřízní přírodních podmínek se jedná o jednu z příčin mimořádně nízkého hospodářského výsledku,“ řekl Pýcha.
Nové nastavení dotací ohrožuje malé zemědělce v družstvech
Podle svazu loni v zemědělství nejvíce vynášely obnovitelné zdroje, zejména provoz bioplynových stanic. Zisk z energetických zdrojů tvořil 58 procent veškerého zisku sektoru. Samotná zemědělská činnost vygenerovala zisk zhruba 1,5 miliardy korun, doplnil Pýcha.
Nejvyšší zisk byl v sektoru v roce 2022, kdy činil 22 miliard korun. Za posledních 20 let, tedy od roku 2004, klesl podle svazu zisk v zemědělství o víc než polovinu. Letos očekává Pýcha zlepšení, výši zisku odhaduje na 5,4 miliardy korun.
„Zemědělci očekávají lepší ceny některých komodit. Na konci roku se zlepšily ceny obilovin a zlepšovaly se i ceny mléka a řepky. Pokud by trend pokračoval, mohlo by se to pozitivně promítnout do zisku,“ uvedl Pýcha.