Článek
„V nejbližších dnech budou inspektoři SZPI ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel odebírat vzorky potravin u zásilek původem z Japonska, u kterých bude dovozci požádáno o jejich uvolnění do volného oběhu na území ČR,“ sdělila Kadaňková.
Potraviny vyrobené v Japonsku, které se nyní vyskytují v tržní síti, nemohou být podle Kadaňkové s velkou pravděpodobností vzhledem k době své výroby, přepravy a skladování radioaktivitou kontaminované. Přesto se SZPI v dalších dnech zaměří i na kontrolu obchodu, aby prověřila potraviny, které by se mohly do ČR aktuálně dostat prostřednictvím jiných členských zemí Evropské unie.
Situace, jíž věnuje maximální pozornost i Generální ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele (DG SANCO), je nyní průběžně monitorována. Jakékoli důležité informace v souvislosti se situací v Japonsku jsou standardně předávány systémem Rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF). „SZPI je připravena v případě jakéhokoli ohrožení spotřebitelů ČR okamžitě zasáhnout a informovat veřejnost,“ dodala Kadaňková.
Radiace mimo Japonsko hlášena není
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nebylo šíření radiace mimo území Japonska zatím zaznamenáno. „Světová zdravotnická organizace chce ujistit vlády a veřejnost, že v současné době neexistuje žádný důkaz, že by se radiace šířila z Japonská dál,“ uvedl zástupce WHO v Číně Michael O’Leary. Za fámy označil zprávy o radioaktivním mraku, který se má šířit z Japonska přes Asii.
Jak uvedla agentura Reuters, v jedné textové zprávě se hovořilo například o radiaci nad Filipínami, v důsledku čehož byly dokonce zavřeny některé školy. Lidé se neměli vystavovat dešti a na krku mají nosit tampony napuštěné jodem.