Hlavní obsah

Zemědělci protest opět odložili, chtějí jednat

Aktualizováno

Zemědělský svaz se rozhodl znovu odložit protesty, které plánoval na 4. června. Chce raději jednat s vládou. Až pokud by jednání selhala, hrozí, že protesty přece jen zorganizují. Zemědělci to uvedli ve čtvrtek ve svém prohlášení po jednání svazu, prezidia Agrární komory a vedení zemědělských nevládních organizací.

Foto: Vladislav Prouza, Novinky

Dřívější protest zemědělců na Trutnovsku. Ilustrační foto

Článek

„Organizace se shodly, že aktuálně chtějí vést intenzivní jednání s vládou ohledně kritických požadavků, které mají zásadní význam pro budoucnost českého zemědělství,“ stojí v prohlášení.

„V rámci těchto diskusí bylo stanoveno 10 klíčových požadavků, které dosud zůstávají bez adekvátního řešení. I přes určité částečné kroky ze strany vlády zůstává situace nejistá a požadavky zemědělců nejsou naplněny,“ stojí dále v prohlášení.

Ještě před 14 dny přitom byli zemědělci nabroušení udělat mohutné akce, které by překonaly sílu protestů z 20. března, kdy na české silnice vyrazilo na 1600 zemědělských strojů. Do demonstrací v Praze 7. března se zapojilo na tři až čtyři tisíce farmářů s tisícovkou kusů techniky.

Martin Pýcha - zástupce organizátorů protestu zemědělcůVideo: Pavel Jaňurek, Novinky

Slibovali, že v květnu bude okruh jízd traktorů ještě širší. Kolony měly zamířit i k budově ministerstva zemědělství na pražském Těšnově. Opět se počítalo s tisícovkami nespokojených v ulicích a náměstích Prahy a stovkami traktorů na hlavních tepnách. Zrušit manévry se pořadatelům nechtělo do poslední chvíle, ale nakonec k tomu přistoupili poté, co Českomoravská konfederace odborových svazů upustila od své demonstrace s vysvětlením, že nechce po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica jitřit emoce. Protest přeložili na 4. června.

V původní termín se místo jízd traktorů a demonstrací uskutečnilo jednání s ministry zemědělství a financí. „Bylo to velmi konstruktivní jednání,“ popsal schůzku ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ministerstvo financí zatím svůj postoj k požadavkům zemědělců hledá.

Podle Výborného mohou zemědělci počítat se dvěma miliardami korun navíc. Podle zemědělců to není podpora navíc, ale jen přesunutí prostředků, které by dostali v budoucnosti.

Jednání zemědělců s vládou budou pokračovat, červnový protest zatím platí

Ekonomika

Další jednání bude právě 4. června, tedy opět v den, kdy měl původně být protest.

Chtějí změnit daně a dotace

Mezi požadavky zemědělců je podpora zaměstnanosti na venkově slevami na sociálním pojištění, vrátit daň z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem či zrušit danění evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky Evropské unie a omezit dovoz ze zemí mimo EU.

Dále požadují nekrátit národní podpory, a pokud Evropská komise umožní navýšit mimořádnou pomoc zemědělcům z evropských nebo národních zdrojů, aby tak ČR učinila v maximální možné míře.

„Kurz jsme neobrátili. Ale po jednání s oběma ministry jsme se dohodli, že předloží konkrétní návrh toho, jak by našim požadavkům vyšli vstříc. Řekli jsme dobře, počkáme, co dají na stůl, a projednáme, zda je to pro nás dostatečné, anebo zda budeme pokračovat v protestech,“ řekl Novinkám a Právu šéf Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Zemědělci odvolali středeční protesty. Chtějí uklidnit atmosféru

Ekonomika

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý potvrdil, že na setkání 4. června s odbory přijde opět jak ministr zemědělství, tak financí.

„Vstřícných kroků jsme už udělali velkou spoustu. Určitě se budou chtít bavit o kompenzacích, které pan ministr slíbil ovocnářům s ohledem na mrazy, o podpoře pojištění, které se taky na minulém jednání rozjednalo. A případně jsou ještě ve hře nějaké úpravy vratky zelené nafty,“ popsal Novinkám a Právu.

Miliardové ztráty

V případě sadařů jsou kompenzace zatím nejisté. Podle Bílého se počítá s kompenzací z národních zdrojů určených na řešení krizí v zemědělství ve výši 100 až 200 milionů korun. Větší naděje si mohou dělat u Evropské komise.

„Pan ministr už poslal dopis eurokomisaři pro zemědělství s žádostí o uvolnění peněz z krizové zemědělské rezervy EU. Komise chtěla znát vyčíslení škod, což vychází asi na 2,5 miliardy korun, ale nepředpokládám, že dostaneme celou tuto částku. Záleží na tom, kolik peněz z rezervy uvolní komise pro jednotlivé země,“ uvedl Bílý.

Jedním z klíčových požadavků je, aby vláda navrátila zemědělcům peníze, o které přišli.

Podle Pýchy přišli zemědělci o 2,5 miliardy korun na národních dotacích, další dvě miliardy je stálo navýšení daně z nemovitosti a v rámci redistribuce měly větší podniky přijít o další tři miliardy korun.

„Potřebujeme alespoň dvě miliardy do cashflow zemědělských podniků. To je jeden z těch klíčových požadavků,“ řekl.

Středula: Vyzýváme ke smíření, Fiala by měl svolat jednání

Ekonomika

Související články

Výběr článků

Načítám