Článek
„U obilovin se budeme pohybovat na nejhorším výsledku za posledních dvanáct let, u olejnin dokonce za posledních osmnáct let,“ řekl Novinkám předseda Agrární komory České republiky Jan Doležal.
Za nižší sklizní je podle něho pokles osevních ploch, protože se obiloviny a olejniny nevyplatí v současné době pěstovat.
„Jsou tam vysoké náklady včetně například navýšení daně z nemovitých věcí. Navíc se propadají i výkupní ceny. Za posledních čtrnáct měsíců stále dochází k poklesu. Když si to přepočteme, může být propad na tržbách jen u těchto dvou komodit šest až sedm milionů,“ konstatoval Doležal.
Naproti tomu lepší byla letos sklizeň chmele, úroda bude zhruba o desetinu vyšší než průměr. Na Žatecku čekají dokonce úrodu až o 30 procent vyšší než loni.
FOTO: Na Žatecku začala sklizeň chmele
Ovoce zdevastovaly mrazy
Špatný rok zažili ovocnáři. „Úroda ovoce bude velmi špatná a v dlouhodobém (pětiletém) srovnání klesne o 77 procent v důsledku fatálních jarních mrazů z konce dubna,“ řekl Novinkám předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
Ovocnáři už začátkem prázdnin informovali v tiskové zprávě, že meziročně čekají pokles úrody o 74 procent z loňských 121 946 tun. Podle nich se jedná o jedno z největších poškození za posledních sto let. Ztráty na tržbách z úrody budou kolem 1,3 miliardy korun.
V jisté výhodě jsou pěstitelé zeleniny. Ta se v Česku sklízí od konce března až do listopadu, přičemž se pěstuje průběžně po celou sezónu podle termínů sklizně a v krytých plochách i celoročně.
„Nedokážeme proto již nyní, kdy jsme teprve uprostřed sezóny, odhadnout, jaká letošní úroda zeleniny celkově bude,“ řekla Novinkám tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy Zuzana Přibylová.
Přesto i zelináři byli podle ní extrémním projevem počasí zasaženi. „Zhruba 15 procent letošních ploch zeleniny bylo poškozeno mimořádnostmi letošního počasí - jarní mrazy v dubnu, bouře či přívalové deště a krupobití v červnu a červenci. Poškození evidujeme lokálně – v Čechách na Litoměřicku, v Polabí, na Hradecku a místy na Moravě,“ dodala s tím, že první odhady úrody budou zelináři provádět koncem října.
Podle Doležala sektor zemědělství letos vykáže zisk sedm miliard. „To je pokles oproti loňskému roku o 40 procent. Oproti roku 2022 je to pak asi třetina,“ podotkl.