Článek
"Na 20. března svolává náš krizový štáb do Větrného Jeníkova chovatele prasat. Tam se rozhodne, jakou formou upozorníme politiky i vedení obchodních řetězců na katastrofální stav chovu prasat v České republice. Blokády se uskuteční v březnu," řekl v pondělí v Brně novinářům šéf Agrární komory Jan Veleba.
Zemědělci už podle něj neví, jak dál. "Od roku 1995 tržby v tomto odvětví poklesly o zhruba 6,5 miliardy korun, pro letošní rok vidíme snížení o další 2,5 miliardy korun," podotkl Veleba.
Neradostný stav potvrzuje i ředitel největšího tuzemského odbytového družstva Agropork Zdeněk Stávek - dle něj se produkce českého vepřového před sedmi lety pohybovala kolem 500 tisíc tun masa, loni klesla na 360 tisíc tun.
"Zatímco v roce 2001 se kilogram živé váhy prodával na trhu za 41 korun, loni to bylo pouze 31,33 korun. Letošní první měsíce ukazují, že cena jde ještě dolů, zatím se pohybuje lehce nad 27 korun za kilogram živé váhy," uvedl Stávek. Optimální by podle něj byla cena 33,50 korun.
Chovy ohrožují levný dovoz a politika obchodních řetězců
Podle zemědělců ohrožují chovy prasat v České republice levné zahraniční dovozy, zničující politika obchodních řetězců, které zastavují nákup masa od českých producentů.
"Chovatelům také chybí peníze na investice do moderních technologií, což se opět projevuje negativně na nákladech," podotkl Veleba. Významná konkurenční výhoda českých zemědělců spočívající v nižších mzdách tak podle slov předsedy Svazu chovatelů prasat Jaroslava Hajdy přichází vniveč, v provozech totiž kvůli zastaralým technologiím musí pracovat více lidí.
V tuzemsku sní člověk ročně v průměru 80 kilogramů masa, z toho zhruba polovinu vepřového. Zatímco loni pobíhalo po republice 2,741 milionů prasat, v roce 1990 to bylo o zhruba dva miliony kusů více.