Článek
Zpráva o problémech CEFC se státem se objevila poté, co vláda minulý týden převzala pojišťovnu Anbang s tím, že její šéf je vyšetřován pro podezření z hospodářské kriminality.
CEFC v prohlášení na svých stránkách v noci na pátek uvedla, že zpráva o jejím šéfovi Jie Ťien-mingovi není podložena fakty. Agentura Reuters ve čtvrtek přišla se zprávou, že na počátku roku byl Jie vyslýchán. Server South China Morning Post s odvoláním na čtyři informované zdroje napsal, že Jie byl 16. února zadržen na základě přímého nařízení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. [celá zpráva]
CTK: Čínská společnost CEFC popřela informace o vyšetřování předsedy představenstva a Zemanova poradce Jie Ťien-minga. Firma prý funguje normálně.
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) 2. března 2018
Většina akvizic skupiny CEFC byla financována čínskými státními bankami, uvedl South China Morning Post. China Development Bank CEFC poskytla úvěry v celkové výši 32,3 miliardy jüanů (105,5 miliardy korun).
Skupina je aktivní v Česku
Skupina CEFC začínala původně jako energetická skupina obchodující s palivy. Její činnost se však rozrostla i do dalších oblastí, především financí. Je aktivní i v Česku, kde spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur.
V květnu 2015 CEFC získala pětiprocentní podíl v J Finance Group, která vlastní českou J Banku a slovenskou Poštovou banku. Později tento podíl chtěla navýšit na 50 procent. Transakci ale neschválila ČNB, čínská skupina se proti rozhodnutí odvolala. CEFC dále vlastní aktiva v Pivovarech Lobkowicz Group.
Krátce vlastnila i 49procentní podíl v mediální společnosti Empresa Media, která vlastní TV Barrandov nebo vydává týdeník Týden. Tu však posléze opustila. [celá zpráva]
V září 2015 získala i 60 procent ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, který postupně navýšila na 99,96 procenta. Později získala i pražský stadión Eden. Ten je však podle informací Radiožurnálu v zástavě kvůli obří půjčce. [celá zpráva]