Článek
„Hlavní zprávou těchto čísel by měl být květnový nárůst cen zeleniny oproti dubnu téměř o 71 procent. To je obrovský meziměsíční nárůst, který lze vysvětlit spíše otočením vlivu mezi výrobci a prodejci. Vysoké ceny v supermarketech se začínají promítat u výrobců,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň.
Květák za stovku? Při omezení na hranicích nic nemožného
Naopak meziročně je ovoce u výrobců dražší o 91,3 procenta. „To je velký posun oproti dubnu, kdy byly ceny proti loňsku vyšší ‚jen‘ o dvě třetiny. Rozdíl je způsoben tím, že zatímco loni v květnu už ceny ovoce začaly sezonně klesat, v letošním květnu nadále rostou,“ sdělil Novinkám hlavní ekonom skupiny Natland Petr Bartoň.
Dvojnásobné ceny oproti loňsku je však třeba vnímat v širším kontextu. „Loni došlo ke snížení cen ovoce, na začátku roku 2018 byly ceny ovoce u výrobců ještě vyšší než dnes,“ upřesnil Bartoň.
Cukety jsou nejdražší za tři roky, květák a brokolice zmizely z akcí hypermarketů
Vývoj cen u výrobců přitom obvykle zdaleka nekopíruje vývoj cen pro spotřebitele v obchodech. Zelenina tak v květnu v obchodech meziročně zdražila o 4 procenta a ovoce o 25,4 procenta.
Meziměsíčně spotřebitelské ceny ovoce vzrostly o 7,6 procenta a ceny zeleniny naopak o 1,2 procenta klesly.