Článek
Pro schválení iniciativy potřebovali předkladatelé v referendu získat jak většinu hlasujících voličů, tak získat většinu hlasů za jednotlivé kantony. Ani jedno se jim při volební účasti 45 procent nepodařilo.
Švýcarská spolková rada (federální vláda) se spolu s parlamentem po havárii v japonské Fukušimě rozhodla, že do roku 2050 postupně nahradí jaderné elektrárny jinými zdroji.
Odpůrci jádra chtěli radikálnější plán
Zelení a další organizace odmítající jadernou energii však považují tento plán za příliš pomalý a málo radikální. Zastánci iniciativy tvrdí, že se jaderné elektrárny přestávají vyplácet a vyrábí stále dražší elektrický proud.
Předkladatelé iniciativy chtěli už v roce 2017 uzavřít elektrárny Mühleberg a Beznau. Právě tyto elektrárny považují za zastaralé a představují podle nich zvýšené bezpečnostní riziko. V roce 2024 měla následovat elektrárna Gösgen a v roce 2029 Leibstadt.
Obnovitelné zdroje by výpadek nepokryly
Vláda i parlamentní většina iniciativu odmítaly. Podle odpůrců iniciativy by obnovitelné zdroje při takto rychlém odchodu z jádra nedokázaly pokrýt výpadky v produkci energie. Proto se obávali, že by vzrostla závislost na importu elektrického proudu ze zahraničí.
Odstavením reaktorů v Mühlebergu a Beznau by Švýcaři v roce 2017 přišli o 12 procent domácí produkce energie. Celkem jaderné elektrárny tvoří zhruba 38 procent švýcarské energetické produkce.