Článek
Zatímco ještě v prvním pololetí loňského roku byl podíl uhlí na dodávkách elektrické energie 20,8 procenta, letos už to bylo 27,1 procenta. V absolutních číslech došlo k nárůstu množství energie vyrobené z uhlí o 35,5 procenta z 51,8 miliardy kWh na 70,2 miliardy kWh.
Čím to je? Na to poskytuje odpověď srovnání podílu, který na dodávkách proudu měla větrná energie. Ještě loni v prvním pololetí šlo o 29,1 procenta, zatímco ve stejném období letošního roku šlo o 22,1 procenta. V absolutních číslech došlo k propadu energie vyrobené z tohoto zdroje o 21 procent z 72,3 miliardy kWh na 57,1 miliardy kWh.
Jak uvedl Destatis, za tímto propadem bylo v průměru nepříliš větrné počasí v první polovině roku.
Aktuální vývoj také ukazuje, jak složité pro Německo bude dosáhnout při boji s klimatickou změnou uhlíkové neutrality, tedy rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním do atmosféry.
Démonizované jádro může zastavit klimatickou změnu. Věří mu stále více zemí
Bez uhlí i bez jádra zároveň
Německo má v plánu postupně utlumit výrobu energie z uhlí, k tomu si však přibralo závazek do roku 2022 ustoupit od jaderné energie. Ta přitom emise uhlíkových plynů neprodukuje.
V provozu v zemi zbývá posledních šest jaderných reaktorů. Tři z nich skončí na konci letošního roku, zbylá polovina na konci příštího roku.
V důsledku zmíněného počasí tak sice podíl jádra na dodávkách proudu stoupl, ale jen z 12,1 na 12,4 procenta. U zemního plynu, který patří k fosilním zdrojům, došlo k nárůstu z 12,8 procenta na 14,4 procenta.
Roste množství proudu z Česka
Výše uvedená čísla se týkají dodávek proudu zajištěných energetickou produkcí v samotném Německu. Destatis nicméně publikuje i čísla stran vývozu a dovozu.
ČEZ a Westinghouse podepsaly smlouvu za miliardy o modernizaci Temelína
Mezi prvním pololetím loňského a letošního roku narostlo množství proudu zajištěného dovozem z Česka o 127,3 procenta z 1,1 na 2,5 miliardy kWh. V Česku se přitom Německem odmítané jádro na výrobě elektřiny podílí zhruba ze třetiny.
Naopak Německo v prvních šesti měsících roku importovalo méně elektřiny z Francie, a to o 50,6 procenta, z 8,7 miliardy na 4,3 miliardy kWh. Celkem v obou letech za první pololetí do Německa z ciziny putovalo 25,7 miliardy kWh.
Na druhé straně Německo v pololetí exportovalo 34,5 miliardy kWh, což představuje meziroční nárůst o 2,7 procenta.
Die Kohle war der wichtigste #Energie|träger im 1. Halbjahr 2021. Die Stromerzeugung aus konventionellen Energieträgern stieg im Vorjahresvergleich um 20,9 %, während das windarme Frühjahr zu 21 % weniger Strom aus Windkraft führte. Mehr dazu: https://t.co/d3I7YytQhe pic.twitter.com/h3ZT08tfVO
— Statistisches Bundesamt (@destatis) September 13, 2021