Článek
„Na základě dat, které máme aktuálně k dispozici, by dopad růstu regulované části ceny elektřiny a znovuzavedení poplatku za obnovitelné zdroje znamenal meziroční navýšení nákladů pro Třinecké železárny o zhruba 600 milionů korun,“ řekla Právu tisková mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková.
Ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek poukázal na to, že si české firmy výrazně zhorší pozici v mezinárodní konkurenci. „Cena silové elektřiny bude mít například s Německem podobný vývoj. Tudíž pokud zdražíme jinou složku ceny, budou naše náklady vyšší a šance na úspěch v získání zakázky nižší,“ upozornil.
„Ceny energií jsou u nás oproti evropské konkurenci vyšší, což přináší značně nesourodé podmínky pro podnikání,“ potvrdila Macková Jurásková.
Žádné malé zvýšení. Regulovaná část ceny elektřiny má vzrůst o 70 procent
Energetický analytik Jiří Gavor upozornil na to, že v Německu firmy příspěvek na obnovitelné zdroje firmy neplatí, hradí se ze státního rozpočtu. Proto ještě vidí prostor k jednáním o snížení částky podpory zelených zdrojů, která by podle návrhu měla být pro firmy příští rok stejná jako u domácností, tedy 495 Kč za megawatthodinu bez DPH.
„Tam se stát nejen vrátil ke stavu z předchozích let, ale státní pomoc ještě ubral. Vždy obnovitelné zdroje podporoval částkou kolem dvaceti miliard, teď tam nasypal pouze něco přes devět miliard, tedy o deset miliard méně,“ řekl Právu Gavor.
Svaz průmyslu a dopravy o tématu s vládou i dalšími zástupci tripartity jedná. O cenách energií hovořil v úterý se zástupci podnikatelských a oborových svazů premiér Petr Fiala (ODS). „Shodli jsme se na tom, že by výše regulované složky energií mohla být možná ještě nižší, než je v současném návrhu Energetického regulačního úřadu,“ dodal po jednání.
Průměrné zdražení o patnáct procent
Čížek upozornil na to, že dopady se odlišuje firma od firmy a souvisí s jejich energetickou náročností, velikostí, nasmlouvanými cenami, rezervovanou kapacitou a podobně.
Regulovaná část ceny elektřiny na velmi vysokém napětí má příští rok podražit z letošních 354 korun na 1085 Kč za megawatthodinu, tedy o 206 procent. U vysokého napětí se jedná o nárůst ze 752 korun na 1601 Kč, neboli o 112 procent. Největší část nárůst má na svědomí právě znovuzavedení platby za obnovitelné zdroje.
Podle Michala Keborta, mluvčího Energetického regulačního úřadu, který regulované ceny stanovuje, to bude znamenat, že v průměru by meziročně elektřina firmám zdražila asi o patnáct procent.
„Podle našich předpokladů by regulovaná složka měla na hladině velmi vysokého napětí činit příští rok 22 procent z celkové ceny elektřiny a u vysokého napětí asi 30 procent,“ dodal pro Právo Kebort. Letos to přitom u velmi vysokého napětí bylo jen asi 6,5 procenta.