Článek
Zkušenosti s pojištěním má třeba Karel Škrabal z Prahy, jehož pes onemocněl s vazy na nohou. „Operace by nás vyšla na šedesát tisíc korun, ale protože jsme byli pojištěni, zaplatili jsme jen deset,“ řekl s tím, že oněch deset tisíc jeho rodina zaplatila proto, že v rámci pojištění byla spoluúčast.
Je třeba upozornit, že plné pojištění domácích mazlíčků včetně případných operací nenabízí každá pojišťovna. I tak je ale výběr široký.
Pozor na Temu, poškozuje všechny, zní od obchodníků i z BIS
Například Česká podnikatelská pojišťovna pojišťuje psy, v rámci cestovního pojištění pak i kočky a fretky. „Uhradíme náklady spojené s akutním onemocněním, prvním propuknutím chronického onemocnění nebo úrazem psa,“ řekla její mluvčí Renata Čapková. Pojištění kryje náklady na veterinární výkony včetně použitého materiálu, nezbytnou hospitalizaci, předepsanou medikaci a také náklady na nutné utracení psa v případě úrazu nebo akutního onemocnění.
„Pojistné pro dvouletého psa u nás činí 940 Kč v základní variantě, 2444 Kč ve střední a 3948 Kč v nejvyšší variantě,“ dodala Čapková.
Rozhoduje věk i typ onemocnění
Generali Česká pojišťovna se specializuje na psy a kočky. U dvouletého křížence a dvouleté kočky se cena pojištění pohybuje v řádu stovek měsíčně v závislosti na rozsahu a cenovém limitu pojištění. „Základ pojištění se vztahuje na bezodkladné veterinární ošetření nebo vyšetření v důsledku úrazu či onemocnění zvířete. Nelze řešit chronická, vrozená nebo vývojová onemocnění a preventivní nebo kosmetické zákroky,“ řekl mluvčí Jan Marek.
Varianta s nadstandardními náklady na léčení se vztahuje navíc ještě na kožní onemocnění, akutní onemocnění dutiny ústní, graviditu a porod, hospitalizaci, alternativní léčbu, rehabilitaci nebo speciální potravu.
ČSOB pojišťovna má speciální pojištění PetExpert, které se vztahuje výhradně na psy a kočky, přičemž se jedná de facto o zdravotní pojištění po zvířata. Z pojistky lze hradit třeba diagnostiku zvířete, hospitalizaci nebo opakované nemoci, pokud nejsou chronické. „U chronických onemocnění hradíme první výskyt včetně plné diagnostiky,“ stojí na webu pojišťovny.
Je třeba si ale dát pozor i na to, co pojišťovny nehradí. U některých to může být například naplánovaná operace mimo smluvní síť nebo delší hospitalizace psa. Často jde i o různá věková omezení.
Pojištění škod a cest
Výjimkou je pojištění odpovědnosti, kdyby třeba pes někoho poranil nebo kočka shodila u přátel televizor. „Pojišťujeme pouze odpovědnost v rámci majetkového pojištění,“ řekla Nela Maťašeje z Direct pojišťovny. Podobně pojištění odpovědnosti poskytuje třeba KB Pojišťovna.
Některé pojišťovny pak pojišťují zvířata jen v rámci cestovního pojištění. „Lze takto pojistit psy, kočky a fretky, tedy zvířata, která mají pas zvířete v zájmovém chovu,“ řekl Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny. Toto pojištění platí pouze v zahraničí a zahrnuje i nutnou veterinární péči či léčiva až do dvaceti tisíc korun.
„Jako největší riziko vnímáme škody způsobené domácími zvířaty, které lidé podceňují a nemají je pojištěné. Proto nabízíme pojištění, které kryje po celé Evropě právě tato rizika. Obsahuje dvě varianty, jejichž součástí je i příspěvek na chovatelské potřeby při úrazu nebo nemoci zvířete,“ doplnil pak Václav Bálek ze Slavia pojišťovny. V tomto případě stojí pojištění v závislosti na limitu plnění do čtyř set korun.
Maxima pojišťovna pak nenabízí speciální pojištění domácích mazlíčků, ale domácí zvířata pojišťuje v rámci pojištění majetku a odpovědnosti občanů.