Článek
„Udělat z České republiky skoro jedinou vinařskou zemi v EU, která zatíží tiché víno spotřební daní, je vyloženě nekompetentní návrh. Spotřební daň je spojena s velkou mírou administrativy a nákladů, která by zdražila tuzemskou produkci vína a v konečném důsledku znamenala konec mnoha rodinných vinařství, méně turistického ruchu a postupnou proměnu naší krajiny,“ sdělila Novinkám předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová.
Už tak je podle ní u nás výroba vína s ohledem na geografickou polohu nákladnější než v jižnějších státech, které své vinaře navíc velmi důsledně podporují.
Lidovci opět torpédují spotřební daň na víno
„Jako člověk, který se většinu svého profesního života pohyboval ve Finanční správě, navíc vím, že žádný velký rozpočtový přínos by zavedením této obtížně a nákladně spravovatelné daně nenastal. Jakékoliv izolované řešení, které nebude platit pro všechny členské země EU, ale bude postihovat jen vinaře z ČR, by mělo být mimo seriózní debatu,“ odmítla záměr většiny koaličních stran Schillerová.
Anketa
Proti zavedení spotřební daně u vína je i SPD. „Ochrana našich vinařů před zahraniční konkurenci, která má ve svých zemích často vyšší státní podporu, dotace i výhodnější daňové podmínky. České a moravské vinařství hraje důležitou úlohu nejen v ekonomice a zaměstnanosti, ale i v oblasti ochrany a zvelebování přírody a krajiny a přispívá k rozvoji našeho cestovního ruchu,“ shrnula postoj hnutí jeho poslankyně Lucie Šafránková.
Sociální demokraté, kteří jsou nyní mimo Sněmovnu, chtějí podle svého předsedy Michala Šmardy stejné zdanění vina u nás i v ostatních zemích EU. „Musíme prosadit, aby nebyli rakouští, němečtí nebo slovenští vinaři zvýhodněni proti českým,“ prohlásil Šmarda.