Článek
Zástupci zaměstnavatelů ve čtvrtek na tiskové konferenci hovořili k aktuální koronavirové krizi, k opatřením vlády a k jejich dopadům na ekonomiku a podnikání. Vystoupili Vladimír Dlouhý za Hospodářskou komoru, Tomáš Prouza za Svaz obchodu a cestovního ruchu a Václav Stárek za Asociaci hotelů a restaurací.
Prezident Hospodářské komory se na začátku vyjádřil k programu Antivirus, takzvanému kurzarbeitu. „Děkujeme za to, že byl program připraven a spuštěn. Odráží po dlouhých jednání požadavky podnikatelů a komory,“ řekl Dlouhý.
Problémy s Antivirem
I tak podle něj přetrvávají problémy. „Zaměstnavatel vyplatí mzdy a další náklady, teprve potom může požádat o proplacení,“ připomněl.
Existují podle něj i další otázky. „Co znamená doklad o vedení účtu zaměstnavatele? Smlouva o založení účtu? Výpis z účtu? To činí věc nejasnou. Proto je celá řada žádostí bez uvedení důvodu zamítnuta,“ řekl Dlouhý.
Podle šéfa Hospodářské komory to pak vede k tomu, že chybovost žádostí dosahuje 70 procent „Neznamená to, že celý systém žádostí není dobře připraven? Pokud je na 70 procent chybový, tak bude nějaký problém,“ dodal Dlouhý.
Antivirus navíc podle něj neřeší nepřetržité provozy jako sklárny nebo hutě.
Šéf Hospodářské komory Dlouhý: Podporu vlády vítáme, provedení je horší
Majitelé „eseróček” se od živnostníků neliší
Dále se Dlouhý vyjádřil k jednorázovému příspěvku 25 tisíc pro OSVČ. „Děkujeme, že není podmínka desetiprocentního poklesu příjmů,“ řekl nejprve Dlouhý.
Následně připomněl, že podnikatelé, kteří založili společnost s ručením omezeným (s. r. o.), podporu nedostanou. „Tito lidé se přitom od živnostníků nijak neliší. Takoví jednatelé s. r. o. často nemají zaměstnance nebo mají zaměstnance, co jsou sami OSVČ. Těch je velké množství a jich se tato podpora netýká,“ dodal s tím, že právě od této skupiny podnikatelů komora dostává připomínky.
Dlouhý se také vyjádřil k oběma programům Covid. „Na vyhodnocení a odpověď se čeká dlouho. Podnikatelé jsou třeba i čtyři týdny bez odpovědi. Nemůžeme mluvit o žádné rychlé půjčce. Při vyhodnocení sto žádostí týdně bude vyhodnocení více než 3200 žádostí trvat více než půl roku,“ počítá šéf komory.
Stárek: Cestovní ruch vláda hodila přes palubu
Podle Václava Stárka z Asociace hotelů a restaurací mají podnikatelé v cestovním ruchu pocit, že vláda hodila jejich obor přes palubu.
„Covid II nebude pro Prahu. Praha zastupuje 60 procent českého cestovního ruchu. Každý jedenáctý občan Prahy je zaměstnán v cestovním ruchu,“ připomněl Stárek.
„Covid III zcela vylučuje cestovní ruch a export III,“ zlobí se Stárek.
Větší propouštění
Tomáš Prouza v posledních dnech tematizuje především začínající propouštění. „V březnu se na úřady práce přihlásilo 36 000 lidí, dalších 23 000 jich našlo novou práci v obchodech a další tisíce v potravinářském průmyslu,” napsal na Twitteru.
Důchodci přestane fungovat telefon, jeho jediné spojení se světem. Vydá se do prodejny @Vodafone_CZ, aby mu pomohli. A tam pracovnice Vodafone odmítne vzít telefon do ruky, protože nemá rukavice? Takže důchodce je bez spojení se světem a zbytečně vážil cestu 2x 25 min. #fail
— Tomáš Prouza (@ProuzaTomas) April 9, 2020
„Pokud nebude rychle jasno v tom, jak zase rozjet českou ekonomiku, můžeme mít za měsíc na 100 000 nezaměstnaných,” dodal Prouza.
Podle odhadu ministerstva financí česká ekonomika klesne letos o 5,6 procenta, podle UniCredit to může být až 11 procent. Společnost Deloitte ve svém odhadu předpokládá, že do konce roku se může počet nezaměstnaných ztrojnásobit.