Článek
Na začátku loňského podzimu byly podle ministerstva zásobníky plné z více než 93 procent, což bylo víc než průměr zásob plynu v předchozích letech. Během aktuální topné sezony však zásoby ubývají rychleji než před rokem. Důvodem je především počasí. Zatímco před rokem začala topná sezona kvůli teplému počasí netradičně až v polovině října, letos to bylo už o měsíc dříve. Rovněž další průběh letošní zimy je o něco chladnější než loni.
To potvrzují i další statistiky o vývoji tuzemských zásob plynu. Za posledních sedm ní bylo ze zásobníků vyčerpáno 137 milionů metrů krychlových plynu. Meziročně je to zhruba o 21 procent více.
Zásobníky plynu se letos ve srovnání s předchozími roky vyprazdňují rychleji v celé EU, ukazují záznamy evropské organizace provozovatelů plynovodní sítě Gas Infrastructure Europe (GIE). Podle dat z minulého týdne byly naplněny z 59 procent. To je mnohem méně než loni touto dobou, kdy jejich naplněnost činila 75 procent. Předloni to bylo dokonce 79 procent.
Evropa kvůli tomu bude v nadcházejícím období zřejmě muset koupit dalších nejméně 100 zásilek zkapalněného zemního plynu (LNG), aby doplnila zásoby, které se výrazně snížily kvůli chladné zimě a kvůli zastavení dodávek z Ruska, uvedla agentura Reuters.
Hlavním provozovatelem zásobníků zemního plynu v Česku je státem vlastněná společnost Gas Storage CZ. Provozuje šest podzemních zásobníků s kapacitou, která podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) odpovídá třetině roční spotřeby plynu v České republice. Další zásoby spravuje energetická společnost MND, která je součástí investiční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka.
Americké tankery s LNG mění kurz, místo Asie míří do Evropy
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/kO5SPc8MrYxkmvTnCJfC10/e818/tanker-lng.png?fl=cro,0,117,934,525%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)