Článek
Požadavky odborářů zvýšit mzdy o osm procent podpořila většina zaměstnanců firmy, potvrdila to předsedkyně odborové organizace OS KOVO ETA Alena Šírová.
"Pokud vedení firmy nepředloží jiný návrh, stávka bude," řekla Šírová. Jak dlouho budou pracovníci případně stávkovat, Šírová neuvedla. V podniku, který vyrábí domácí spotřebiče, pracuje 1100 lidí.
Průměrný plat v Pardubickém kraji loni činil více než 17 000 korun. Zaměstnanci firmy ETA si v dělnických profesích v průměru vydělají 11 000 korun hrubého. Průměrná mzda v celé firmě činí 15 200 korun. Doposud mzdy v minulých letech rostly v hlinecké společnosti v rámci inflace, tedy v průměru o tři procenta.
Stávkou kvůli zisku společnosti
Po dvou ztrátových letech v roce 2005 firma vykázala zisk více než osm miliónů korun. To byl pro odbory první signál k vyjednávání o nových platových podmínkách, řekla Šírová.
Odbory požadovaly růst mezd pro všech 1100 zaměstnanců podniku o deset procent. O dvě procenta se podle nich měly zvýšit zákonné příplatky. Vedení firmy navrhlo zvýšit mzdy o 4,3 procenta. Spor dospěl až k ministerstvu práce a sociálních věcí, které zhodnotilo ekonomiku firmy, a podle ní doporučilo růst mezd u všech pracovníků o šest procent.
"Jako poslední pokus o dohodu jsme navrhli ústupek na 5,4 procenta průměrného růstu mezd. To zaměstnavatel odmítl. Proto jsme opět navrhli osm procent. Podpořilo nás 70 procent pracovníků," řekla Šírová.
Vedení firmy zatím trvá na návrhu z loňského prosince, že mzdy porostou lidem odměňovaným podle kolektivní smlouvy. Z 850 pracovníků, kterých se kolektivní smlouva týká, chce vybrat nejnižší dělnické kategorie a zvýšit jim podíl 13. mzdy.
"Vedení společnosti považuje nastalou situaci za vyloženě interní záležitost firmy. V této chvíli stále jedná vedení společnosti výhradně se zaměstnanci společnosti a odborovou organizací," uvedl mluvčí společnosti Milan Smutný.
Dceřiné společnosti na Slovensku a v Honkongu
Vedle elektrospotřebičů se ETA stále více zaměřuje na výrobu dílů pro automobilový průmysl. S výrobou komponentů pro automobilový průmysl začala ETA před pěti lety proto, aby rozložila odbytové riziko a nebyla závislá jen na jednom druhu výroby. ETA Hlinsko také vlastní dceřinou společnost Plastkov CZ a na Slovensku a v Hong Kongu má dceřiné podniky ETA Slovakia a E.Q.A.