Hlavní obsah

Zálohování PET lahví za dva roky

Ministerstvo životního prostředí finišuje s přípravou zákona zavádějícího povinnost platit při koupi nápojů v PET lahvi či plechovce zálohu na obal podobně jako dnes u skleněných lahví. Zálohování by se pak mohlo spustit zhruba za dva roky.

Foto: Petr Horník, Právo

PET lahve. Ilustrační foto

Článek

„Připravujeme návrh legislativy pro zálohování vybraných nápojových obalů, tedy PET lahví a plechovek. Jeho podobu bychom měli mít připravenou v prvním pololetí,“ potvrdila Právu mluvčí úřadu Lucie Ješátková.

Zatím se podle ní chystají přípravné debaty za účasti výrobců nápojů, zpracovatelů odpadů, obchodníků i měst a obcí. „Nejbližší termín pro zavedení zálohování PET lahví je rok 2025,“ dodala Ješátková.

Pilotní projekt se rozšíří

Připravovaná úprava evropského nařízení o obalech totiž zavádí pro členské státy povinnost zavést zálohový systém v případě, že do roku 2026 nedosáhnou devadesátiprocentní míry zpětného odběru.

Česko se zatím pohybuje okolo 77 procent. Podle informací uvedených serverem Seznam Zprávy by záloha za PET lahev mohla činit pět korun.

V řadě evropských zemí, například na Slovensku, v Německu, Švédsku, Chorvatsku či Nizozemsku, už povinné zálohování funguje, v dalších o něm uvažují. V Česku zatím běží jen pilotní sběr PET lahví a plechovek ve vybraných supermarketech Lidl a Kaufland.

Od poloviny února probíhá v pěti městech, ve druhém pololetí se má rozšířit do dalších lokalit. Jeho cílem je otestovat, jak by mohlo v budoucnu povinné vracení těchto obalů do obchodu vypadat.

Lidl zatím zpětný odběr ve zkušebním provozu zavedl ve třech prodejnách, a to v Praze, v Plzni a Brně. Kaufland vedle Prahy ještě v Olomouci a ve Šternberku.

Jednorázové PET přijímají výkupní automaty v prodejnách Kaufland v Praze-Michli, Šternberku a v Olomouci-Neředíně. Lidl zapojil své provozovny ve Lhotecké ulici v Praze, ve Folmavské ulici v Plzni a v Trnkově ulici v Brně.

Obaly je potřeba vrátit neporušené, tedy nepomačkané. Vracení je zatím bezplatné. To znamená, že zákazník nemusí při koupi nápojů skládat zálohu a nevrací se mu tak peníze. Pokud ale odevzdá určitý počet obalů, dostane slevu na vybrané výrobky.

„Zájem ze strany zákazníků o vracení PET lahví či plechovek má stoupající tendenci a pohybuje se týdně v řádech tisíců vysbíraných obalů,“ řekla Právu mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Nejvíce jich lidé odevzdávají v Praze. Zde je ale možné vracet jak petky, tak plechovky. V Olomouci a Šternberku je trochu jiný automat na vracení, takže je možné vybírat jen PET lahve. „Naše zkušenosti ukazují, že velká část zákazníků vrací obaly i bez využití slevy na vybraný druh sortimentu,“ dodala Maierl.

Pozitivní zpětnou vazbu má podle svého mluvčího Tomáše Mylera i Lidl. „Za týden vysbíráme v jedné prodejně v průměru přes 4500 kusů jednorázových obalů,“ sdělil.

Kaufland i Lidl plánují instalovat ve druhé polovině roku dalších automaty v Pardubicích a Karlových Varech.

Související témata:

Výběr článků

Načítám