Článek
Beze změn zůstaly také další dvě sazby. Diskontní sazba je na šesti procentech, lombardní na osmi procentech.
Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Na diskontní sazbu jsou například navázaná penále za nesplácené úvěry.
Bankovní rada ve středu také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
„Rozhodnutí bankovní rady ČNB ponechat základní úrokovou sazbu na sedmi procentech bylo sice pravděpodobné, ale zdaleka ne tak očekávané, jako to březnové. Poslední data z české ekonomiky totiž ukazují, že inflační očekávání zůstávají velmi vysoká a že tato očekávání se minimálně v průmyslových odvětvích promítají i do vysokého růstu mezd. Inflační tlaky jsou navíc stále podporovány velmi uvolněnou fiskální politikou a životem na dluh,“ okomentoval rozhodnutí centrální banky Tomáš Kudla, obchodní ředitel společnosti Ebury.
Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera trh v současnosti očekává, že ČNB začne ve druhé polovině roku sazby snižovat. „Vzhledem k proinflačním rizikům se však taková očekávání zdají být poměrně silná a přicházející data a komunikace radních ČNB spíše naznačují, že pokud vůbec letošní rok k poklesu sazeb dojde, pak může přijít až koncem letošního roku, a to pouze v symbolické úrovni 0,25 až 0,5 procentního bodu,“ uvedl Seidler.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.
Centrální banka později ještě zveřejní novou makroekonomickou prognózu.