Článek
Deník The Wall Street Journal napsal, že anonymní dopis zaslaný minulý týden správní radě WEF vyjádřil obavy ohledně jejího řízení a pracovní kultury, včetně obvinění, že rodina Schwabových využívá zdroje WEF k osobním záležitostem bez řádného dohledu.
WEF „bere tato obvinění vážně a zdůrazňuje, že zůstávají neprokázaná. S dalšími komentáři vyčká na výsledek vyšetřování,“ sdělila organizace v e-mailové odpovědi agentuře Reuters. Podrobnosti k obviněním neuvedla.
Mluvčí rodiny Schwabových všechna obvinění z dopisu odmítl. Schwab podá žalobu na autora dopisu a „na každého, kdo tyto nepravdy šíří“.
Interní kritika Klause Schwaba se už v minulosti zaměřovala na vnitřní řízení fóra. Loni v létě média informovala o stížnostech bývalých zaměstnanců na sexismus a rasismus v organizaci. Schwab a fórum tato obvinění odmítli.
Správní rada WEF na sobotním mimořádném zasedání Schwabovu rezignaci přijala a svým prozatímním předsedou jmenovala dosavadního místopředsedu Petera Brabecka-Letmathea, někdejšího generálního ředitele společnosti Nestlé. Zároveň ustanovila komisi pověřenou výběrem Schwabova plnohodnotného nástupce.
Instituce se sídlem v Ženevě už dříve oznámila, že Schwab ve funkci skončí, aniž upřesnila, kdy se tak stane. „V návaznosti na mé nedávné oznámení a s ohledem na to, že vstupuji do 88. roku svého života, jsem se rozhodl s okamžitou platností odstoupit z funkce předsedy a člena správní rady,“ uvedl Schwab.
Příliš rychlá rezignace
Podle serveru listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Schwab odstoupil narychlo. „Pečlivě naplánované nástupnictví ve firmě vypadá jinak,“ píše list. V posledních letech podle serveru sílila kritika předsedy WEF. Významní finančníci vyjadřovali výhrady k tematickému zaměření davoské akce.
Schwab fórum založil v roce 1971, od té doby stál v čele organizace. Dnes je Světové ekonomické fórum institucí s přibližně 1000 zaměstnanci a obratem 400 milionů švýcarských franků (10,8 miliardy Kč), která kromě každoroční konference v Davosu pořádá i další akce, připomněl FAZ.