Článek
Horské chalupy a apartmány představovaly pro lidi jednu z cest, jak v období covidových omezení uniknout z velkých měst do přírody. Po jejich odeznění ale o část svojí atraktivity přišly. Uškodila jim navíc vysoká inflace a pokles životní úrovně, kvůli nimž si část Čechů investici do další nemovitosti rozmyslela.
K ochlazení poptávky přispěly i vysoké ceny, které prodávající za horské reality požadují. Ty se v oblíbených lyžařských střediscích v posledních letech pohybují na úrovních průměrného nového bytu v Praze. Někdy jej i překonávají.
Zatímco metr čtvereční v pražské novostavbě vyjde přibližně na 160 tisíc korun, v případě apartmánu ve Špindlerově Mlýně chtějí prodávající podle dat realitní kanceláře RE/MAX i 200 tisíc. Například 60metrový apartmán tak vychází na 12 milionů korun. V Peci pod Sněžkou jsou ceny zhruba o 20 tisíc korun na metr nižší.
Byty mohou příští rok zdražovat rychleji, než čekáme, varuje ČNB
Ceny v uplynulých letech výrazně rostly, nyní to ale vypadá, že narazily na strop. „Na trhu se objevuje více nemovitostí, které však zůstávají déle neprodané, což naznačuje, že ceny by mohly být nadhodnocené,“ vysvětluje Radek Farkaš, majitel realitní kanceláře RE/MAX Gold, která v oblasti působí.
Kupci jsou letos aktivní hlavně v Krušných horách. Poptávají například apartmány v okolí Klínovce, kde se ceny pohybují kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční.
Navzdory nižší poptávce ale majitelé se zlevňováním vyčkávají. Hodnota nemovitostí zůstala v posledním roce stabilní. Kupcům to umožňují mimo jiné stavební uzávěry, které omezují možnosti pro vznik nových projektů.
Vlastníci zároveň si zároveň mohou dovolit na kupce počkat, neboť jim reality vynášejí skrze pronájmy.
Hory mají lákat i v létě
Ani současné ochlazení poptávky neodrazuje investory, kteří ve střediscích chystají nové apartmány. Například developerská společnost PSN ve Špindlerově Mlýně rekonstruuje bývalý penzion, v němž vzniká devět apartmánů a dva byty.
Pozemky pro výstavbu nedávno ve Špindlerově Mlýně koupila i realitní divize investiční společnosti Penta.
Firmy sázejí i na to, že hory do budoucna nebudou atraktivní jen v zimě. Majitelé tamních resortů stále více investují do aktivit, které lze provozovat v létě či celoročně.
Česká střediska tak následují zahraniční vzory. Těm se podobný přístup osvědčil a zájem kupců o tamní nemovitosti stoupá.
„Movití zájemci stále častěji hledají energeticky úsporné rezidence s celoroční dostupností, přičemž zájem o letní turistiku exponenciálně roste,“ konstatovala Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení průzkumů poradenské společnosti Knight Frank.
Rostoucí zájem pak logicky přináší také vyšší ceny. Například v Alpách nemovitosti zdražovaly v posledním roce místy i o devět procent.