Článek
„Dříve nám volaly jednotky zájemců denně, teď jsou jich každý den desítky,“ řekl Novinkám Milota.
Jedním z důvodů je podle něj vhodnější nastavení Nové zelené úsporám, kdy je dotace vyplácená předem. Za rostoucí poptávkou stojí i zjednodušení schvalování, teď stačí souhlas nadpoloviční většiny majitelů bytových jednotek, zatímco před rokem 2023 museli souhlasit všichni.
Podle distributorů využívají v současnosti sdílení elektřiny vyšší desítky bytových domů a jejich počet roste stále rychleji.
Bytové domy od července využijí víc elektřiny vyrobené na střeše
„Evidujeme šestnáct zprovozněných realizací sdílení elektřiny v bytových domech. Loni to byly jednotky žádostí. Zájem začal stoupat v závěru loňského, a především v první polovině letošního roku,“ řekl Novinkám mluvčí E.GD Roman Šperňák.
Zájem roste i v Praze, kde ještě v lednu nebyl žádný takový projekt. „Teď na našem distribučním území využívá sdílení asi dvacet domů,“ sdělil Novinkám mluvčí PRE Distribuce Karel Hanzelka. ČEZ Distribuce má podle mluvčí Soňi Holingerové aktivních 97 skupin sdílení.
A kolik taková elektrárna stojí? To podle Miloty záleží na instalovaném výkonu, velikosti baterie a počtu bytů. „Může to být od 1,5 milionu po dvanáct milionů korun ve velkém domě s až šedesáti bytovými jednotkami,“ uvedl.
Dotace i pět milionů
Stát podle jeho slov přispěje dotací ve výši poloviny celkové ceny. „Typická padesátiprocentní dotace pro bytový dům, který chce instalaci s bateriemi, bývá od osmi set tisíc do pěti milionů korun,“ vypočítal.
Úspora za elektřinu se liší podle toho, zda jde jen o fotovoltaiku, kde činí asi čtvrtinu, po polovinu až devadesát procent při využití baterie. Nejvíc se podle Miloty dá ušetřit, pokud se změní dodávky elektřiny z fixních na okamžité ceny na trhu.
„Podle nás je ideální elektřinu během hodin, kdy je na spotovém trhu levná, zdarma nebo záporná, ukládat do velkokapacitních baterií od 40 až do 154 kWh na jeden vchod,“ uvedl. Jejich výhodou je možnost v době vysokých cen, například během večera, v bytech spotřebovávat z této baterie elektřinu, která byla vyrobena ze slunce nebo nakoupená za nejnižší spotové ceny v daný den.
„A zároveň mít v baterii i rezervu na prodej na spotovém trhu v době cen nejvyšších, mezi sedmou a devátou hodinou večerní. Uložením levnější energie do velkokapacitních baterií si dům zafixovává nízkou cenu elektřiny na večerní spotřebu,“ dodal.
Při sdílení elektřiny vznikne vůdčí odběrné místo, k němuž je připojen společný zdroj elektřiny. Přes něj se prodávají přebytky do sítě. Vedle vůdčího odběrného místa fungují i přidružená odběrná místa, která zůstávají jednotlivým bytům. Ty si mohou nadále vybírat vlastního dodavatele. Sdílet bez nutnosti platit regulovanou část ceny je možné pouze v rámci jednoho vchodu.