Článek
„I my jsme přemýšleli, jak pomoci záchranářům a záchranným složkám. Tak nás napadlo vytvořit Igráčka s rouškou a část z prodeje věnovat na nákup ochranných prostředků pro záchranné složky,” řekl agentuře AP Zbyněk Čech z firmy Efko-karton, jež Igráčky vyrábí.
Limitovaná edice obsahuje figurky doplněné o hlavní proprietu těchto dnů – roušku. Z prodeje postaviček lékařů, zdravotníků, hasičů nebo policistů věnuje firma patnáct korun na nákup ochranných pomůcek.
O netradiční vzpomínku na koronavirové období je přitom velký zájem. „Omlouváme se všem slovenským příznivcům Igráčka. Bohužel nejsme v tuto chvíli schopni kapacitně vykrývat objednávky pro Slovensko a to z důvodu enormního zájmu o tuto limitovanou edici v České republice,” informuje společnost na svém webu.
Dva bratři
V zahraničí si nemohli nevšimnout do očí bijící podobnosti mezi Igráčkem a na Západě populárním Playmobilem. „Řada lidí se domnívá, že Igráček je napodobenina Playmobilu. To ale není pravda, Igráček a Playmobil jsou sourozenci, vytvořili je stejní lidé,” uvedl pro AP Čech.
Playmobil je přitom hračka, kterou vytvořil designér Hans Beck a od roku 1974 ji vyrábí německá firma Geobra Brandstätter. Na rozdíl od Igráčka byla tato hračka populární na Západě.
Retro hračky jsou zpět. Děti baví igráčci i céčka
Playmobil je 7,5 centimetrů vysoký plastový panáček v nejrůznějších variantách. Jde třeba o stavební dělníky, rytíře, kovboje, piráty a podobně.
Beck ale se svým nápadem ze začátku prý příliš neuspěl. Proto jej údajně předal Jiřímu Kalinovi, který ho následně s Marií Krejchovou přetavili v československé Igráčky. První byla postavička zedníka. Později následoval například kuchař nebo policista.
Playmobil se ale nakonec na trhu objevil o dva roky dříve než první Igráček. Zatímco Igráček je čistě československý fenomén, Playmobil je populární po celém světě.