Článek
Nejatraktivnější pro investory byly i v roce 2016 Velká Británie, Německo a Francie, byl to ale také region střední a východní Evropy.
Mezi deset nejatraktivnějších států se letos probojovalo i Česko, které skončilo na osmém místě z hlediska počtu pracovních míst vytvořených přímými zahraničními investicemi. Investoři zde vloni zahájili celkem 110 projektů, tedy o 40 více než v roce 2015.
Atraktivita střední a východní Evropy roste
Přímé zahraniční investice v regionu střední a východní Evropy zaznamenaly v roce 2016 rychlý růst. Region přilákal téměř polovinu průmyslových projektů v oblasti přímých zahraničních investic.
„Střední a východní Evropa je stále oblíbená především mezi evropskými výrobci automobilů, kteří v zemích, jako je například Česká republika nebo Slovensko hledají kvalifikovanou a finančně dostupnou pracovní sílu,“ uvedla Magdalena Souček z EY.
„Dobrou zprávou je, že investoři stále více prostředků vkládají i do rozvoje IT, výzkumu a vývoje,“ dodala. V roce 2016 vzrostl počet výzkumných a vývojových projektů ve střední a východní Evropě o 36 %.
Zpřísnění podmínek trhu práce v metropolích, jako jsou Praha a Varšava, na druhé straně investory tlačí i mimo hlavní města. Pobaltské státy přilákaly díky své koncentraci na rozvoj digitálních dovedností více než stovku projektů. Výrazný nárůst zaznamenalo rovněž Maďarsko (107 projektů) a Slovensko (70 projektů).