Článek
Ke spojení banky vyzvali švýcarští regulátoři. UBS a Credit Suisse v sobotu odmítly situaci komentovat. S konkurenční nabídkou na převzetí Credit Suisse v sobotu podle zdrojů FT přišla i americká společnost BlackRock.
UBS nyní diskutuje o možných scénářích, ve kterých by například švýcarská vláda v případě koupě převzala právní náklady nebo jiné výdaje, řekli agentuře Bloomberg lidé obeznámení se situací. V případě spojení obou bank by se jednalo o největší bankovní fúzi v Evropě od finanční krize z roku 2008.
Jednání o víkendu organizují Švýcarská národní banka a regulátor Finma v naději, že se podaří posílit důvěru ve finanční sektor v zemi. Švýcarská národní banka chce najít nekomplikované řešení před pondělním otevřením trhů, uvádějí zdroje FT. Podle listu to ale není záruka, že se podaří dohodu uzavřít.
Experti: Krach Credit Suisse se nesmí dopustit. Ohrozil by světovou ekonomiku
Americká investiční společnost BlackRock mezitím vypracovala konkurenční nabídku, která by předčila plán na převzetí Credit Suisse bankou UBS. FT to sdělilo pět osob obeznámených se záležitostí. Americký investiční gigant podle nich vyhodnocuje různé možnosti, mezi kterými jsou i nabídky na převzetí jenom některých aktivit banky. Firma nicméně v sobotu uvedla, že o převzetí Credit Suisse nemá zájem.
Credit Suisse tento týden oznámila, že využije možnosti půjčit si od švýcarské centrální banky až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu Kč) na posílení likvidity. Podle analýzy Reuters tím ale jen získává čas a například americká investiční banka JPMorgan považuje za nejpravděpodobnější scénář právě převzetí bankou UBS.
Credit Suisse si půjčí od švýcarské centrální banky
Credit Suisse má dlouhodobé problémy, které vyvrcholily tento týden oznámením, že ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky zjistila závažné nedostatky.
Na finančních trzích v posledních dnech panuje napětí také kvůli kolapsu amerických finančních ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Americký prezident Joe Biden kvůli vývoji v pátek vyzval Kongres, aby umožnil regulačním orgánům přísněji postihovat vedoucí pracovníky zkrachovalých bank. Vyjádřil také přesvědčení, že už se bankovní krize uklidnila.
Podle Reuters ale přetrvávají obavy z širších problémů v bankovním sektoru.