Článek
Ověřit si, zda je vše v pořádku, lze na příslušné pobočce ČSSZ nebo na webu eportal.cssz.cz v její Internetové důchodové aplikaci. „Doporučujeme si doby pojištění ověřovat již v průběhu pracovního života,“ uvedla na webových stránkách sociálka.
Přihlášení je jednoduché, stačí datová schránka nebo digitální identita občana. „Jednoduchým a oblíbeným způsobem přihlášení je bankovní identita,“ dodala. To jsou přístupové údaje do elektronického bankovnictví, kdy banka potvrdí identitu člověka, ale už nevidí, jaké údaje do aplikace doplňuje nebo jaké obsahuje.
Konec papírování. Evidenční důchodové listy v dnešní podobě skončí
Aplikace pak obsahuje informaci o tom, jaký je věk odchodu do důchodu u daného člověka, kolik chybí do potřebné doby pojištění, které doby pojištění ČSSZ eviduje i orientační výši penze. „Pokud nám některé výdělky či doby chybějí, informujte nás o nich a následně je doložte,“ doplnila ČSSZ.
Pro doplnění let, kdy člověk byl někde zaměstnán, potřebuje především evidenční list důchodového pojištění, který mu zaměstnavatel od roku 2004 každoročně vydává. Pokud jej nemá, může o něj požádat zpětně, a to i u firmy, kde již nedělá.
Pokud ani to nelze, je možné využít staré výplatní pásky, pracovní smlouvy společně s dokladem o ukončení výdělečné činnosti, zápočtové listy, potvrzení o zdanitelných příjmech a o sražených zálohách na daň z příjmu, ale také například legitimaci ROH, mzdové listy, popřípadě výpis o době zaměstnání od zdravotní pojišťovny.
Pomohou i svědkové
Zcela mimořádně je možné využít čestné prohlášení. Na speciálním tiskopisu nejméně dva svědci potvrdí informace o době zaměstnání. Musejí ho vlastnoručně podepsat a ověřit na obecním úřadě, u notáře nebo na správě sociálního zabezpečení. „Za věrohodné svědky jsou zpravidla považovány osoby, které s vámi v uvedeném zaměstnání ve stejné době pracovaly,“ konstatovala ČSSZ.
S dohledáním příslušných dokladů by měli pomoci i její zaměstnanci.
Dobu základní vojenské nebo civilní služby lze doložit vojenskou knížkou. Pokud ji člověk doma nemá, pomůže mu s tím sociálka nebo Správní archiv armády České republiky. Dobu studia pak mohou lidé prokázat maturitním vysvědčením, závěrečným vysvědčením z jednotlivých ročníků, vysokoškolským indexem nebo diplomem či vysvědčením o státní závěrečné zkoušce. Pokud je člověk opět nemá doma, lze se obrátit na ministerstvo školství.
Evidence na úřadu práce je možné doložit potvrzením tohoto úřadu, ale okresní správa sociálního zabezpečení si jej případně zajistí sama.
Péči o dítě do čtyř let věku během rodičovské se ověřuje čestným prohlášením. Muži, kteří byli na rodičovské před rokem 2007 pak musejí odevzdat speciální formulář sociálky. Podobně se speciálním formulářem ověřuje i péče o dlouhodobě nemocného nebo handicapovaného člena rodiny.