Článek
Centrum zatím předložilo Energetickému regulačnímu úřadu do připomínkového řízení svůj řád. „Schválení je podmínkou pro spuštění sdílení elektřiny v Česku, s jehož zahájením se počítá od letošního srpna,“ potvrdilo pak ve zprávě.
Sdílet elektřinu bez licence bude moci výrobce až s deseti dalšími odběrnými místy. Tato elektřina může být pro odběratele zdarma. Je ovšem potřeba počítat s tím, že se bude platit za její přenos, což v současnosti v nejběžnější distribuční sazbě činí asi 2,50 koruny za každou spotřebovanou kilowatthodinu.
Společenství, která musejí být právnickými osobami, potom budou moci mít až tisíc členů. Může to být třeba obec sdílející proud se školkou nebo domovem důchodců, obyvateli nebo malými podniky. Omezení na tisíc členů bude trvat do poloviny roku 2026.
Datové centrum bude mít po podání žádosti o registraci měsíc na její vyřízení. Pouze zákazníci s chytrým elektroměrem budou smět sdílet proud. Ten bude na rozdíl od těch starších měřit spotřebu i případnou dodávku do sítě po čtvrthodinách.
Zařízení lidé získají buď zdarma po podání žádosti o registraci, nebo si jej mohou za několik tisíc korun koupit sami. Řada domácností, třeba ty, které mají na střeše fotovoltaiku a prodávají přebytky do přenosové sítě, už ale takový elektroměr dnes má. Ty budou moci začít sdílet elektřinu po schválení registrace hned.
Sdílet elektřinu půjde hned jedině s chytrými elektroměry
Na bezplatnou výměnu elektroměru mají distributoři tříměsíční lhůtu, ačkoliv podle ministerstva průmyslu a obchodu neformálně přislíbili, že budou schopni nová měřidla instalovat dříve.
V praxi to znamená, že možnost poslat si třeba elektřinu vyrobenou fotovoltaickou elektrárnou na střeše chaty do bytu ve městě bude dostupná nejdříve od srpna, spíše však později.
Teď je na řadě úřad
„Není to žádná katastrofa, jeden měsíc počkat zvládneme; a je lepší, když se to udělá pořádně. Probírala se řada detailů, a kdyby se o nich nerozhodlo dobře, bylo by to ke škodě věci,“ řekl Novinkám předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.
Připustil, že s ohledem na letní období není posun úplně komfortní. „Není to ale nástroj jen na letošní léto, nýbrž pro všechny další roky,“ doplnil.
Podle Chalupy se při přípravách komunitní energetiky dbalo na efektivitu a současně jednoduchost pro uživatele.
Elektroenergetické centrum mělo na předložení řádu termín do konce září, ale učinilo tak již v květnu. „Podle zákona jsme měli devět měsíců, ale podařilo se nám proces urychlit,“ sdělil předseda představenstva centra Petr Kusý.
Nyní je podle něj na Energetickém regulačnímu úřadu, aby poskytl svoje stanovisko. Úřad bude sbírat připomínky do 25. června.