Článek
„Elektrárna prochází rozsáhlou ekologizací za sedm miliard korun,” uvedla v souvislosti s demonstrací proti činnosti chvaletické elektrárny mluvčí vlastníka elektrárny společnosti Sev.en Gabriela Sáričková.
Přidala informaci, že dva týdny před demonstrací elektrárna údajně zabránila v polovině středních Čech blackoutu. „Proto nechápeme, proč aktivisté protestují právě tady,” dodala.
Háček je však v tom, že žádný takový blackout zřejmě nehrozil.
ČEPS: Riziko blackoutu nebylo
„Ohledně dotazu k informaci o údajně hrozícím blackoutu v souvislosti s ostrovním provozem elektrárny Chvaletice bych ráda uvedla, že z pohledu ČEPS se nejednalo o riziko vzniku blackoutu, jak bylo mylně uváděno,“ uvedla vedoucí odboru komunikace firmy ČEPS Hana Klímová podle serveru Českého rozhlasu.
Proti tvrzení mluvčí se vymezily environmentalistické organizace Greenpeace a Duha, které je považují za hoax.
Demonstrace proti elektrárně se konala 5. června. Protestujícím je trnem v oku, že elektrárna nedávno dostala od kraje výjimku na limity oxidů rtuti a oxidů dusíku, které začnou platit od srpna 2021.
Chvaletice jako precedens
Rozhodnutí nicméně není pravomocné a environmentalisté z hnutí Greenpeace avizovali, že se odvolají k ministerstvu životního prostředí.
Chvaletickou elektrárnu považují aktivisté za precedens pro další elektrárny, jež nesplňují emisní limity.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Severní energetická (Sev.en) Pavla Tykače.