Hlavní obsah

Za zvýšeným dovozem ruského plynu je cena. Příští rok se to zase obrátí

Za vysokým podílem dovozu plynu z Ruska v posledních týdnech stojí výhodnější ceny ve srovnání s dovozem ze západu. Od příštího roku se to ale změní, protože Ukrajina neprodlouží s Gazpromem smlouvu o přepravě plynu přes své území. Podíl dovozu přes nyní dražší Německo by se tak měl znovu navýšit.

Foto: Novinky

Ilustrační foto

Článek

Po většinu letošního roku proudil do Česka plyn především z Německa. Na podzim ale začalo docházet k obratu, přičemž v listopadu tvoří více než 95 procent dodávek plyn proudící ze Slovenska, tedy z východu, odkud proudí hlavně ruský plyn.

Ačkoliv jeho původ nelze podle expertů jednoznačně určit, tak pravděpodobně se skutečně jedná o ruský plyn, konkrétně pak o přeprodaný plyn od zahraničních společností, které mají uzavřeny dlouhodobé kontrakty s Gazpromem, sdělil už dříve Novinkám analytik ČOB Dominik Rusinko. Jedná se o firmy jako slovenská SPP nebo maďarský MOL.

Za současným trendem však nestojí nedostatek komodity ze západních toků. Hlavním důvodem je jednoduše ekonomická výhodnost nákupu plynu ze Slovenska.

Ruský plyn do Evropy i po zastavení dodávek Rakousku proudí ve stejném objemu dál

Ekonomika

„Do Česka proudí ruský plyn, protože to jednoduše dává obchodníkům ekonomický smysl. A to i kvůli poplatku 2,5 eura za megawatthodinu, kterým Němci zatížili přepravu plynu přes své území,“ vysvětlil Rusinko. Cena plynu tak kvůli tomu roste až o několik procent.

Přijde obrat

Od příštího roku se to ale změní. Tranzit plynu přes ukrajinské území totiž už nebude možný, protože Ukrajina neprodloužila s Gazpromem smlouvu o přepravě. A dovoz plynu z Německa naopak zlevní.

„Podařilo se dosáhnout dohody s Německem o zrušení poplatku, který prodražuje dodávky neruského plynu ze západu do střední Evropy. Potom očekáváme opětovné zvyšování podílu dovozů přes Německo,“ řekl Novinkám vrchní ředitel sekce energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla.

Výpadek dodávek z východu by podle Rusinka neměl pro Evropu představovat velký problém. „Půjde o ztrátu asi pěti procent z celkových dovozů plynu do EU. Krátkodobě se může na trhu zvýšit napětí, celkově je ale situace významně lepší než v minulých letech. Evropa totiž dokázala svižně diverzifikovat dodávky, když asi dvě pětiny nyní tvoří americký zkapalněný plyn LNG,“ dodal analytik.

Co se týče přímo České republiky, tak stát má prostřednictvím ČEZ podíl v plovoucím terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v nizozemském Eemshavenu. Dodávky pokryjí asi 40 procent roční spotřeby země. Kromě toho bude mít ČEZ podíl ve vznikajícím terminálu v německém Stade a nedávno také podepsal smlouvu na dodávky plynu z Alžírska.

Spotřeba plynu poprvé po třech letech vzrostla

Ekonomika

Výběr článků

Načítám