Článek
„V jižním Švédsku jsou ceny energie rekordně vysoké, protože musíme exportovat elektřinu do Německa přes podmořské kabely. To vedlo ke snížení nabídky ve Švédsku a ke skokovému nárůstu cen,“ postěžovala si Buschová, kterou citoval deník Bild.
Na burze v Německu dosáhla minulý čtvrtek cena za megawatthodinu 936 eur (23 500 Kč).
Elprisernas berg- och dalbana är horribel. Imorgon blir det drygt 8 kr i södra Sverige mellan 17-18. Många andra timmar har vi extremt låga priser. Det är ett resultat av nedlagd kärnkraft. När det inte blåser får vi höga elpriser med detta misslyckade elsystem, vilket tyska…
— Ebba Busch (@BuschEbba) December 11, 2024
Spotřebitelé v Göteborgu na jihu Švédska ve stejný den zaplatili za elektřinu 190krát více než spotřebitelé v severním městě Luleå.
Švédsko má špatné přenosové spoje elektřiny, což znamená, že elektřina je často mnohem levnější na severu, kde se jí většina vyrábí, než na jihu, kde se většina spotřebovává.
Německo vlastní reaktory odstavilo, elektřinu z jádra teď ve velkém nakupuje
Malá kapacita v temném období
Důvodem skokového zdražení je takzvané temné období, tedy téměř žádný vítr, hustá oblačnost, mlha a příliš malá výrobní kapacita zdrojů, které nejsou závislé na počasí.
Je to důsledek politických rozhodnutí. Na jaře 2024 nechala německá vláda odstavit více než čtyři gigawatty hnědouhelných a černouhelných elektráren a loni v dubnu Německo vyřadilo z provozu poslední tři tamní jaderné elektrárny – Isar 2, Neckarwestheim 2 a Emsland,
„Pokud nebude foukat vítr, bude mít tento neúspěšný systém výroby elektřiny za následek vysoké ceny elektřiny. To je důsledek odstavení jaderných elektráren,“ uvedla Buschová, která je předsedkyní Křesťanských demokratů.
„Jsem na Němce naštvaná,“ řekla. „Přijali rozhodnutí pro svou zemi, na které mají právo. Ale má to velmi vážné důsledky, mimo jiné pro konkurenceschopnost Evropské unie, protože vidíme, že německá konkurenceschopnost výrazně poklesla,“ pokračovala.
Podle ministryně by další provoz německých elektráren měl pozitivní důsledky pro celou Evropu: „Přístup k těmto základním elektrárnám by zvýšil přenosovou kapacitu z Německa do dalších cenových oblastí elektřiny v Evropě, což by snížilo ceny pro nás všechny,“ řekla Buschová.
Obavy z odpovědi Norska
Nespokojeni jsou i Norové. Norská vláda chce nyní přehodnotit vedení elektřiny do Dánska a Německa, protože vývoz do Německa vyvolal růst cen i tam.
Nedostatek elektřiny v Německu a v Severním moři vyhnal minulý týden ve čtvrtek ceny elektřiny v jižním Norsku na nejvyšší úroveň od roku 2009, jak informoval deník Financial Times.
„Je to naprosto pos..ná situace. Čelíme cenové infekci,“ stěžoval si norský ministr energetiky Terje Aasland.
Strana středu, menší koaliční partner v norské vládě, stejně jako Pokroková strana, která v současné době vede v průzkumech veřejného mínění, požaduje nové projednání stávajících vazeb s Německem a Spojeným královstvím.
V Evropské unii rostou obavy, že by Norsko mohlo omezit, nebo dokonce zastavit vývoz elektřiny. „Toto je kritický okamžik pro vztahy mezi Bruselem a Norskem. Snížení dodávek elektřiny do Evropy by nebylo přijato dobře,“ uvedl velvyslanec EU v Oslu.
Norsko je také největším producentem ropy v západní Evropě a nahradilo Rusko jako největší dodavatel plynu pro mnoho zemí EU.