Článek
Současné nastavení zákona nabízí několik možností, kdy je možné bez jakýchkoliv poplatků úvěr předčasně splatit. Každý rok v období nejdříve měsíc před výročím podpisu smlouvy mohou zájemci splatit až 25 procent úvěru. Předčasné splacení zdarma je dále možné v těžké životní situaci, například při úmrtí klienta či jeho partnera, nebo v době vypršení fixace.
Vláda chce tyto podmínky nově rozšířit také o prodej nemovitosti, jež je zatížena hypotékou, nebo v případě vypořádání společného jmění manželů, tedy rozvodu, stojí v materiálu k novele zákona.
Pokud se ale zájemce o předčasné splacení hypotéky ani jedna z těchto možností netýká, tak se situace schválením novely pro něj naopak zhorší. Kromě administrativního poplatku totiž začne platit také jiný poplatek odvozený od úroků.
ANO navrhuje vícegenerační hypotéky. Hašení požáru benzínem, varuje ekonom
„Typickým příkladem motivace ke splacení úvěru před koncem fixace je přechod klienta k jinému poskytovateli úvěru, který aktuálně nabízí nižší úročení. Pro takové situace zákon nově stanoví maximální poplatek za předčasné splacení ve výši dvou procent z předčasně splácené části jistiny,“ sdělil Novinkám mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.
Nový poplatek má konkrétně vyjadřovat rozdíl mezi úrokem sjednaným do konce fixace a průměrem aktuálních úrokových sazeb na trhu, který bude měsíčně zveřejňovat Česká národní banka.
ČNB rozdala tučné pokuty
Současné znění zákona o spotřebitelském úvěru platí od roku 2016. Některé banky si ho interpretovaly různými způsoby, a kromě administrativního poplatku si za předčasné ukončení úvěru účtovaly více peněz. Česká národní banka to však považovala za neoprávněné zpoplatňování klientů a udělila jim za to několik pokut.
V lednu například dostala pokutu ve výši 10 milionů korun UniCredit Bank za to, že skoro 1500 klientům nesnížila úrokové náklady o celkem 42,37 milionu korun. Za obdobný prohřešek u předčasného splacení hypotéky ČNB loni v létě potrestala pokutou 7,5 milionu korun také Komerční banku.
Novela zákona pravidla o poplatcích za předčasné splacení hypotéky zpřesňuje, k mylným intepretacím bank by tak už nemuselo docházet. „Přímo v zákoně bude stanoven způsob, jak určit výši účelně vynaložených nákladů vzniklých poskytovateli úvěru v souvislosti s jeho předčasným splacením. Zákon nově jednoznačně stanoví, jakými náklady může být maximálně zatížen klient, který se rozhodne předčasně splatit úvěr před koncem doby fixace,“ dodal Běhal.
Poslanci by novelu zákona o spotřebitelském úvěru s účinností od 1. ledna příštího roku mohli začít v prvním čtení projednávat už příští týden.