Článek
Vyplývá to z dat Skupiny Klik.cz. Na Karlovarsku podle nich loni řidiči platili za tento typ pojištění v průměru 4839 korun a na Ústecku 4691 Kč. Mezi nejlevnější regiony pak patřily Vysočina s průměrnou částkou 3549 Kč, Pardubický kraj se 3609 a Zlínský kraj se 3687 korunami.
„Ceny povinného ručení žene vzhůru zvyšování nákladů spojených s opravami vozu, vyšší cena práce a náhradních dílů, pořizovací částky za vůz a další náklady ovlivněné zejména inflací,“ uvedl Karel Šultes, který ve Skupině Klik.cz vede oddělení dat a analýzy.
Po Evropské unii lze nově jezdit bez papírové zelené karty
Naopak zákonné navýšení minimálního pojistného plnění z 35 na 50 milionů korun, které při nehodách kryje škody na zdraví a majetku, se do cen výrazněji nepropisuje. „Už dříve měla většina klientů sjednané mnohem vyšší pojistné limity,“ dodal Šultes.
Vliv na cenu pojistného má například typ a stáří vozidla, případně také objem či výkon motoru. Dále je pro pojišťovny často relevantní věk řidiče, jelikož mladí lidé a senioři způsobují statisticky více nehod než ostatní. Dalšími faktory, které ovlivňují výši pojistného, pak bývá stáří automobilu nebo počet předchozích pojistných událostí.
Za předpokladu, že si toto právo pojišťovna vyhradila v pojistné smlouvě či pojistných podmínkách, může vám jednostranně zvýšit pojistné. „O změně vás ale pojišťovna musí informovat, a to nejpozději dva měsíce přede dnem splatnosti pojistného,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
V případě, že lidé se zvýšením pojistného nesouhlasí, musí to pojišťovně oznámit do jednoho měsíce od okamžiku, kdy se o zvýšení dozvěděli. Povinné ručení pak v takovém případě zanikne uplynutím doby, na kterou bylo za pojistné zaplaceno.