Článek
Pokles těžby je i meziročně vidět na vytěžené skrývce. Zatímco předloni firma vytěžila 7,5 milionu krychlových metrů skrývky, vloni to bylo pouze 4,6 milionu. Klesající trend se dá sledovat i u množství vyrobené a distribuované elektrické energie. Skupina SU a její sesterská SUAS GROUP loni vyrobila asi 1057 gigawatthodin (GWh) elektrické energie. Předloni to bylo více, a to 1750 GWh.
Společnost SUAS Teplárenská, člen skupiny SUAS GROUP, dodala smluvním odběratelům cca 1900 TeraJoulů (TJ) tepla vyrobeného v Elektrárně Tisová a v komplexu ve Vřesové. Od obou těchto výrobních komplexů bylo dodáno o rok dříve více než 2200 TJ tepla odběratelům v Karlovarském kraji. Produkce elektřiny i tepla tak meziročně rovněž klesla.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/nO1SBfAluiD9J7zoKCTdALg/9793/tezba-uhli-sokolovsko-utlum.jpeg?fl=cro,0,0,4096,2731%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Těžba hnědého uhlí na Sokolovsku je v útlumu.
Z vytěženého uhlí firma prodala čtyřicet pět procent externím odběratelům. Zbytek využila pro vlastní výrobu energie a tepla. „Došlo k odstavení jednoho ze dvou technologických celků. Část zaměstnanců jsme směrovali do jiných provozů nebo jim poskytli součinnost při odchodu z firmy,“ vysvětloval člen představenstva SU Martin Čermák.
V nadcházejícím období bude společnost hledat cestu, jak náročnou situaci ekonomicky vybalancovat. Pomoci si chce mimo jiné zisky z hospodaření minulých let. To ale není řešení. „Útlumu těžby se nedá zabránit a je nereálné vrátit se zpět k původnímu objemu těžby a stejnému fungování firmy jako v minulosti,“ uvedl Jiří Pöpperl, předseda představenstva SU. „Musíme se přizpůsobit situaci a využít čas, který ještě máme, ke stabilizaci a racionálnímu trendu v nákladové oblasti,“ dodal.
Klíčovou roli v rozvoji koncernu má nadále přebírat skupina SUAS GROUP. „Naším cílem pro budoucí období zůstává tlak na maximalizaci externích výnosů, efektivní využívání techniky, kterou mají dceřiné společnosti k dispozici, a rozvoj připravovaných projektů. V tom vidíme šanci na úspěšnou transformaci celé skupiny,“ konstatoval předseda představenstva SUAS GROUP David Najvar.
Modernizovaná parní turbína v Tisové je v plném provozu. Její obnova stála 140 milionů korun
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/naUHOyYNpB0vDxbXCGoQa4/f664/renovace-turbina-tisova-sokolovsko.jpeg?fl=cro,0,313,4096,2304%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
SU bude i nadále pokračovat v řízeném útlumu těžby, který provázejí provozní opatření spojená s přesunem a odchody zaměstnanců těžebního úseku. Jak Novinky již dříve informovaly, propouštění a přesuny v rámci firmy se mají v souhrnu týkat zhruba dvou set zaměstnanců. Daří se ale transformace SU do skupiny SUAS GROUP, která za loňský rok vykázala zisk díky svým aktivitám především v oblasti stavebnictví nebo strojírenství.
Posledním provozovaným uhelným lomem v sokolovské pánvi je lom Jiří. Jeho vznik se datuje do šedesátých let minulého století, kdy se původně hlubinný důl Jednota přeměnil na lom Jednota. V sedmdesátých letech došlo kvůli vyšším požadavkům na těžbu uhlí po výstavbě kombinátu ve Vřesové k nasazení velkostrojové těžební technologie a lom byl přejmenován na Jiří. K dalšímu zintenzivnění těžby došlo v osmdesátých letech dvacátého století, kdy byly na těžbu skrývky nasazeny dva moderní technologické celky.
O uhlí není zájem, o práci přijdou na Sokolovsku další lidé z těžby
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_m3_A/kQOIvbF2D103URZTBtSIU6/f743/sokolovska-uhelna.jpeg?fl=cro,0,0,1920,1080%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)