Článek
"Přikláním se k mírnému poklesu nebo maximálně ke stabilním cenám elektřiny i plynu. Drastické zdražování nečekám," uvedl analytik portálu TZB-info Jan Schindler.
Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora neovlivní ceny energií pro domácnosti ani fakt, že velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v letošní roce zpravidla rostly.
Obchodníci, kteří českým domácnostem prodávají elektřinu a zemní plyn, nakupují komodity na energetických burzách až rok dopředu. Když v předchozích letech elektřina a plyn na burze zlevňovaly, ceny na fakturách zákazníkům klesly jen mírně. [celá zpráva]
Polovinu ceny elektřiny reguluje stát
"Prudký nárůst burzovních cen elektřiny a plynu zřejmě nebude pokračovat, a proto se odběratelé elektřiny a plynu nemusí počátku roku 2017 nikterak obávat. Stále platí, že výběrem levnějšího dodavatele naopak mohou hodně ušetřit," řekl Gavor.
Spíše stagnaci konečných cen elektřiny příští rok očekává analytik Petr Hlinomaz. Uvedl, že u plynu pak může dojít k určitému navýšení cen až během roku, protože tržní ceny plynu a ropy by se podle něj měly držet o něco výše než letos.
Regulovaná složka stanovovaná ERÚ tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny. Jsou v ní zahrnuty například poplatek za přenos a distribuci elektřiny a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. U plynu tvoří regulovaná složka asi 20 procent. Stejně jako u elektřiny obsahuje především poplatek za přenos a distribuci. Zbylou část ceny energií tvoří takzvaná silová složka stanovená jednotlivými dodavateli.
Například společnost innogy (dříve RWE), která je dominantním dodavatelem plynu v ČR, už dříve uvedla, že pro její zákazníky bude aktuální topná sezona meziročně výrazně levnější. Zvýšit ceny se nechystá ani největší tuzemský dodavatel elektřiny, společnost ČEZ.
Další z hlavních dodavatelů elektřiny, E.ON, pak v pátek oznámil, že zavádí nový produkt, který nabízí proti standardním produktům společnosti o 19 procent výhodnější cenu elektřiny i plynu. Růst cen v příštím roce nepředpokládají ani alternativní dodavatelé.
K tlaku na snížení ceny také přispívá rozmáhající se fenomén hromadných aukcí energií. Odborníci upozorňují, že tento nový prodejní kanál není bez rizika. Lidé by se měli dát pozor například na výši sankcí za případné odstoupení od smlouvy či vyšší poplatky při volání na informační linku.
Poslední dvě zimy byly nadprůměrně teplé
Stagnaci nebo mírný pokles cen energií o jedno až tři procenta příští rok předpokládá analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý. Upozornil, že i když dodavatelé s cenami pravděpodobně příliš hýbat nebudou, může se stát, že lidé nakonec příští rok zaplatí za energie více než v minulých letech.
"Paradoxně o tom, kolik skutečně zaplatíme za energie, rozhodne především počasí, které je nevyzpytatelné," dodal Suchý s odkazem na předcházející dvě teplotně nadprůměrné zimy.