Článek
Město má dodávky elektřiny a plynu už zajištěné na celý rok, řekli ve středu primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a šéf městské technologické firmy Tomáš Jílek. Cena silové elektřiny pro rok 2024 je pro hlavní město, přes dvě stě jeho příspěvkových organizací a veřejné osvětlení 3514 korun za MWh, u plynu jde o 1534 korun za MWh.
„Musím konstatovat, že to je cena nejlevnější na současném trhu,“ řekl Svoboda. Podle Jílka jde spíše o spodní část současné cenové úrovně v Česku. Ceny jsou pevné pro celý rok a nebudou se měnit vlivem tržních změn. „Proti loňsku se podařilo uspořit asi sto milionů korun,“ uvedl Jílek s tím, že výdaje by nadále mohly snižovat úspory. Podle Jílka Praha spotřebuje ročně asi 135 GWh elektřiny a více než 90 GWh plynu.
Město pověřilo městské technologie, aby mu pro letošek energie zajistily. Loni Praha nejprve v prvním pololetí nakupovala elektřinu za spotové ceny, v červnu pak v soutěži získala cenu novou. Pozitivum loňského turbulentního roku podle Jílka představovaly úspory i na městské úrovni. „Všichni jsme s fakturou v roce začali intenzívně šetřit, sledujeme pokles spotřeby elektřiny a plynu,“ konstatoval Jílek.
Několikaminutová nabídka
Pro letošek dominantního dodavatele energií městské technologie nemají, získaly specializované smlouvy na velkoobchodní dodávky. Elektřinu nakupovaly v denních a vnitrodenních aukcích, dosáhly takzvaného plochého tarifu, tedy příliš nekolísající křivky grafu. „Pohybujeme se v prostředí, kdy nabídky platí několik minut, jsme nuceni je potvrzovat telefonicky, ale pohybujeme se v rámci zákona o veřejných zakázkách,“ uvedl Jílek. Z plynu městská společnost zacílila na vlastníky zdrojů, dovozce a firmy skladující zemní plyn.
Městské technologie také vykupují energii ze solárních elektráren, zatím hlavně v Praze 8, o velké množství ale nejde. „Ve významné části, aby to ovlivnilo graf, můžeme hovořit až o roce 2025, 2026,“ odhadl Jílek. Město také doufá, že už neporoste regulovaná složka ceny elektřiny, kterou určuje Energetický regulační úřad.