Hlavní obsah

Za dva měsíce války inkasovalo Rusko za paliva od zemí EU přes 1,5 bilionu korun

I přes rozsáhlé balíky sankcí vyinkasovalo Rusko za první dva měsíce války na Ukrajině za export svých fosilních paliv 63 miliard eur (zhruba 1,55 bilionu korun). Z toho 44 miliard neboli 71 procent celkové částky zaplatila Evropská unie. Uvedla to studie neziskové organizace Centrum pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA).

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Nejvíce Rusku od 24. února zaplatilo za fosilní paliva (ropa, ropné produkty, potrubní plyn, LNG, uhlí) Německo, a to 9,1 miliardy eur (zhruba 224,3 miliardy korun). Za ním následuje Itálie (6,9 miliardy eur), Čína (6,7 miliardy eur), Nizozemsko (5,6 miliardy eur), Turecko (4,1 miliardy eur) a Francie (3,8 miliardy eur).

Na exportu ruského uhlí se EU během prvních dvou měsíců války podílela 30 procenty, podíl na ropě, o jejímž zákazu unijní státy jednají, byl dokonce 50 procent. Ještě vyšší podíl ale EU měla na ropných produktech (70 procent), LNG (80 procent) a potrubním plynu (90 procent), zjistili autoři studie.

Sankce se již projevují

Sankce, které západ začal na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu uvalovat, ale podle zjištění studie i přes absenci některých důležitých importních zákazů zafungovaly a objem ruského exportu se postupně začal snižovat.

Během prvních tří dubnových týdnů klesly dodávky s ruskou ropou v zahraničních přístavech o 20 procent v porovnání s dobou mezi lednem a únorem, tedy před invazí. V samotné EU klesly dodávky ropy o 20 procent a uhlí o 40 procent. Naopak o pětinu vzrostly dodávky LNG, v případě potrubního plynu pak o desetinu.

Rusko se tak v důsledku nižšího odběru Evropy začalo orientovat na jiný trh. S odklonem lodí, které evropští kupci odmítli, má ale velké problémy – významně se zvýšil počet tankerů, které opouští ruské přístavy, aniž by věděly svou konečnou destinaci, uvádí výsledky studie.

EK navrhla pro Česko výjimku z embarga na ruskou ropu

Ekonomika

Do neevropských destinací sice země zvýšila dodávky ropy o 20 procent, podle výzkumu to je ale jen kapka v moři. „Zásilky ropy do Indie, Egypta a dalších ‚neobvyklých‘ destinací pro ruský export přitáhly velkou pozornost a naše data ukazují jasný nárůst od téměř nulové základny. Dodávky do těchto nových destinací však zdaleka nejsou dostatečné k vyrovnání poklesu vývozu do Evropy,“ uvádí autoři ve svých zjištěních.

Export do Indie Evropu nenahradí

Poměrně významným importérem ruské ropy se od začátku války stala právě Indie. Ještě v prosinci a lednu nekoupila od Ruska ani barel, v březnu už to bylo 300 tisíc barelů denně a v dubnu dokonce 700 tisíc. Ruská ropa tak nyní představuje takřka 17 procent indického dovozu, přitom před invazí to bylo méně než jedno procento, uvedl server NY Times.

Indie chce od Ruska ještě větší slevu na ropu

Válka na Ukrajině

Zmíněných 700 tisíc barelů denně ale nepokryje ani třetinu dodávek do EU. Podle dat Mezinárodní agentury pro energii (IEA) totiž v loňském roce činil vývoz ruské ropy do EU průměrně 2,2 milionu barelů denně.

Výběr článků

Načítám