Hlavní obsah

Za covidu měla žně, teď Pilulka strádá. Akcie už nestojí ani stovku

4:40
4:40

Poslechněte si tento článek

V covidové době šlapal byznys společnosti Pilulka Lékárny na plné obrátky. Tržby stejnojmenného e-shopu a sítě kamenných lékáren byly díky zájmu o antigenní testy, dezinfekce, různé ochranné pomůcky a léky obecně na výrazně růstové trajektorii a s nimi i hodnota akcií. Během pár let ale došlo k radikálnímu obratu: firma je ztrátová a akcie jsou na dně. Jistou naději do budoucna skýtá majitel Rohlik.cz Tomáš Čupr, který by mohl společnost převzít.

Článek

Problémy Pilulky začaly, když s koncem koronavirové pandemie v roce 2022 přišel přirozený pokles v online nákupech a nákupech zdravotnických produktů obecně. Firmě navíc rok nato nevyšel sekundární úpis akcií, kdy společnost chtěla od investorů vybrat 250 milionů korun na svůj další rozvoj, nakonec ale získala jen 67 milionů. Další problém představovala nepovedená zahraniční expanze do Rumunska.

Loňský rok už se nesl ve značném poklesu prodejů. Ve druhém čtvrtletí evidovala Pilulka Lékárny meziroční propad tržeb o 36 procent, hned následující kvartál dokonce o 41 procent.

Klesající trend nastal i u akcií na pražské burze na trhu Start. Zatímco 10. ledna 2022 byla cena jedné akcie rekordních 1800 Kč, tak přesně o rok později už to bylo 780 Kč. Ani to ovšem zdaleka nebyl konec výrazné korekce. Akcie od té doby dál setrvale padají a nyní už se dostaly na hodnotu pod pouhou stokorunu na akcii. Od začátku vstupu na burzu v říjnu 2020 tak odepsaly téměř 80 procent, od zmíněného maxima dokonce 95 procent.

Akcie Moderny spadly o 20 procent. Slabá poptávka po vakcínách

Ekonomika

„Pilulku již nemůžeme označit ani za růstovou společnost,“ řekl Novinkám analytik Purple Trading Petr Lajsek s odkazem na loňský pokles tržeb a dodal: „Ve čtvrtém kvartálu může meziroční propad dosáhnout až 50 procent. Trh nyní netrpělivě očekává přesná čísla za rok 2024. Ta Pilulka tradičně zveřejňovala na začátku ledna. Nyní si však dává na čas, což není při oznamování hospodářských výsledků nikdy dobrou zprávou.“

„Společnost sice přijala opatření ke zlepšení své finanční situace, trh ale zůstává skeptický ohledně její schopnosti dosáhnout plánovaných cílů, jako je kladná EBITDA (zisk před zdaněním) nebo pozitivní cash flow bez dalšího kapitálu. Investoři by tedy měli být opatrní a nenakupovat akcie Pilulky bez rozmyslu. Je zde dobrý důvod, proč je cena tak nízká,“ zhodnotil akcie firmy pro Novinky analytik BHS Timur Barotov.

I když se cena akcií teď může zdát lákavá, tak obezřetný je v tomto směru i Lajsek, který navíc upozornil na to, že akcie prodával i sám spolumajitel Pilulky Marek Krajčovič. „To u společností v krizi nikdy nevěstí nic dobrého,“ míní.

Problémy mohou být příliš velké

Jedna naděje na obrat tu pro společnost ale přece jen existuje. „Pro jednoho investora aktuální situace může znamenat zajímavou příležitost, jak získat kontrolní podíl v Pilulce relativně ‚levně‘. Tomáš Čupr stojící za společností Rohlík již Pilulce poskytl finanční injekci a získal také opci na odkup akcií od největších akcionářů,“ připomněl. Pilulku řídí „jeho“ manažer Peter Klekner.

Ačkoliv má Čupr na převzetí Pilulky povolení i od antimonopolního úřadu, tak této opce zatím nevyužil. Firmu ale od podzimu řídí „jeho“ manažer Peter Klekner. „Problémy Pilulky tak mohou být příliš velké i pro něj,“ myslí si Lajsek. Z byznysového hlediska Rohlíku by však podle něj převzetí Pilulky mohlo dávat smysl, protože Rohlík prodává volně prodejné léky a s Pilulkou by své působení na tomto trhu dál rozšířil.

„Rok 2025 tak může být pro společnost klíčový. Může dojít k jejímu převzetí, možná i stažení z burzy, ač to zatím Čupr spíše vyloučil. Vyloučit vzhledem k hospodaření Pilulky a vývoji akcií nemůžeme ani úplný krach, vzhledem k investici a angažování Čupra by však byl překvapivý,“ uzavřel analytik.

ÚOHS povolil Čuprovi nákup skupiny lékáren Pilulka

Ekonomika

Výběr článků

Načítám