Článek
Výzkum o budoucnosti energetiky předpovídá, že Evropa v uvedeném období investuje do obnovitelných zdrojů až jeden bilión dolarů, celosvětově to má být pětkrát více.
Studie srovnává podíly zdrojů v instalovaném výkonu. Podle odhadů bude do roku 2030 do evropské sítě připojeno 557 gigawattů (GW) elektřiny z obnovitelných zdrojů.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Stále levnější technologie větrných nebo solárních elektráren se v následujících letech prosadí na trhu i bez dotací,“ řekl šéf výzkumníků Seb Henbest.
Kapacita uhelných elektráren naopak klesne ze 195 GW na 125 GW, protože ji prodraží emisní poplatky a nákladné modernizace. Kapacita plynových elektráren plynu sice stoupne, ale jen mírně - z 257GW na 280 GW.
Celková spotřeba stoupne jen o 9 procent
Podíl jaderné energie by se oproti současnosti neměl dramaticky měnit.
„Podíl jádra může zůstat konstantní nebo klesat, pokud odstavované reaktory v Německu nebo Francii nenahradí nové - a zatím to tak nevypadá. Například právě Francie chce navýšit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 na 40 procent a snížit podíl jádra o 25 procent - ze 75 na 50 procent,” řekl Novinkám Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.
Spotřeba elektřiny v Evropě v letech 2014 až 2030 podle studie stoupne pouze o 9 procent díky zvyšování energetické účinnosti.
Podle České fotovoltaické průmyslové asociace využívání obnovitelných zdrojů v tuzemsku brání zbytečné administrativní překážky, například povinnost licence i pro malé domácí elektrárny.