Článek
Podle dat provozovatele pokladních systémů Dotykačka podražilo točené pivo v Česku bez ohledu na stupňovitost z průměrných 36 korun v roce 2019 na letošních 53 Kč. Lidé tak oproti předcovidové době platí v restauracích a hospodách téměř o polovinu víc.
A když se podíváme na oblíbená dvanáctistupňová piva, tak ta jsou ještě dražší.
„Průměrná cena čepovaného půllitru byla v dubnu v gastro podnicích 58,90 koruny. Dvanáctka tedy stála o 5,60 koruny víc než před rokem,“ řekl Novinkám ředitel Dotykačky Petr Menclík. Ceny tak jen za loňský rok poskočily nahoru o desetinu.
Ke zvýšení o korunu dříve docházelo z roku na rok, a ne z měsíce na měsíc
Nejdráž je v hlavním městě, kde v dubnu stála orosená dvanáctka v průměru 70 korun, o šest korun více než loni. K tomu v květnu cena podle Luboše Kastnera z Českého gastronomického institutu poskočila o další korunu.
„Cenou piva v Praze a Ostravě zahýbalo mistrovství světa v hokeji. Ke zvýšení o korunu dříve docházelo z roku na rok, ne z měsíce na měsíc,“ poznamenal.
V malých městech se podle Menclíka prodává dvanáctka v průměru za 55,70 Kč, a je tak o čtvrtinu levnější než v Praze. V dalších krajských městech bez Prahy a Ostravy stála v dubnu průměrných 60 Kč.
Pivo je za 60 korun už i v menších městech, hospody zavírají
Kastner upozornil, že ceny mohou dále růst, protože všechny hospody do nich ještě plně nepromítly lednový přesun piva ze snížené desetiprocentní do základní 21procentní daně z přidané hodnoty.
„U piva se vliv daně dostává do cen postupně. V samotném lednu vyšší DPH plně propsalo pouze dvacet procent provozovatelů,“ podotkl.
Vyšší daně, energie, mzdy
Za zdražováním v hospodách stojí podle Kastnera více faktorů.
„V našem oboru jsme z hlediska nákladovosti z více než třiceti procent závislí na lidské práci. Tím, jak se zvedly lidem náklady, mzdy pořád rostou, protože zaměstnance potřebujeme. V našem oboru je inflace osmiprocentní, a ne 2,9 procenta, jak to má teď Česko jako celek,“ vylíčil.
Vesměs všichni majitelé budov uplatnili inflační doložku, přičemž nájmy na základě inflace z loňska vzrostly skoro o jedenáct procent
Dodal, že mnoho hospod také stále platí vysoké ceny za energie. „A vesměs všichni majitelé budov uplatnili inflační doložku, přičemž nájmy na základě inflace z loňska vzrostly skoro o jedenáct procent,“ upozornil.
Suroviny už tolik nezdraží, ale ty tvoří jen asi pětinu nákladů.
Zlevnění už nečekejte
Restaurace přitom podle Kastnera mají na pivu druhou nejnižší marži, hned po poledním obědovém menu. Postěžoval si, že ačkoliv enormně klesla cena sladu, pivovary své produkty nezlevňují.
Podle Romana Trzaskalika, obchodního ředitele Plzeňského Prazdroje, ale vyšel největší domácí výrobce piv hospodám vstříc, protože při posledním zvyšování cen loni v říjnu o tolik nezdražil.
„S ohledem na složitou situaci v gastronomii jsme ke změnám přistoupili tak, že u lahvových a plechovkových piv cena vzrostla v průměru o korunu a padesát haléřů na půllitr, zatímco u sudových a tankových piv pouze o korunu,“ řekl Novinkám.
Vystudoval práva, ale nebavilo ho to. Práci výčepního ve fanzóně v Praze naopak miluje
V průměru šlo podle něj o nárůst o 5,7 procenta, přičemž míra inflace klesla pod dvouciferné hodnoty po mnoha měsících teprve v polovině loňska.
„V roce 2022 i v první polovině minulého roku jsme čelili výrazným inflačním tlakům a růst cen vstupů zasáhl prakticky do všech fází našeho výrobního procesu. Nejmarkantnější to bylo v oblasti obalů, například u cen lahví a sklenic nebo hliníkových plechovek,“ vysvětlil Trzaskalik.
Zdražovaly podle něj také vstupy související přímo s pohostinstvím, například výčepní technologie, sklenice a další vybavení, které pivovar hospodám poskytuje na vlastní náklady.
„A v roce 2022 rostly i ceny energií. Přesto bylo zvýšení našich cen nižší než inflace,“ uzavřel ředitel.
Letošní zdražování je alespoň do podzimu u konce. Růst cen pak bude vycházet z toho, jak dopadne úroda sladovnického ječmene.
Vysoké ceny energií zmínil jako důležitý faktor zdražování piva i výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Tomáš Slunečko.
„Pivovarnictví a s ním související obory jsou velmi energeticky náročné. A jejich fungování není nárazové – výroba piva nějakou dobu trvá,“ sdělil.
Agrární analytik Petr Havel soudí, že hlavní vlna zdražování piva alespoň na straně výrobců už proběhla.
Anketa
„Letošní zdražování je alespoň do podzimu u konce. Růst cen pak bude vycházet z toho, jak dopadne úroda sladovnického ječmene. Zatím se v Česku počasí vyvíjí docela dobře a úroda by nemusela být špatná,“ prohlásil.
Podle Kastnera je nicméně jisté, že pivo už nezlevní. „Teď začne letní sezona a cena určitě neklesne,“ prohlásil.
Kolik stálo dvanáctistupňové pivo v létě (ceny za červenec) | |
---|---|
Rok 2018 | 38,60 Kč |
Rok 2019 | 40,50 Kč |
Rok 2020 | 42 Kč |
Rok 2021 | 44,40 Kč |
Rok 2022 | 49,80 Kč |
Rok 2023 | 54 Kč |
Zdroj: Dotykačka |