Článek
Podle hnutí Letzte Generation (Poslední generace) se několika malým skupinám ekologických extremistů podařilo po páté hodině ráno vstoupit do areálu letiště. Pět z nich se přilepilo ke koridoru vedoucímu k přistávací ploše. Letiště kvůli tomu muselo v 05:45 přerušit provoz, obnoven byl až 09:15 SELČ, když se policii podařilo z plochy odstranit všechny aktivisty.
„Do akce jsme vyslali i helikoptéru, ze vzduchu kontrolujeme, zda se na letištní ploše nenacházejí další lidé, kteří tam nemají co dělat,“ uvedla spolková policie.
Mezi cestujícími zavládl chaos. Navzdory obnovení provozu se bude letiště Kolín-Bonn vypořádávat s protestem po celý den a provoz zůstane narušený. Letiště na sociální síti X uvedlo, že cestující mají i nadále počítat s komplikacemi, jako je zpoždění, nebo dokonce i zrušení letů.
„Podali jsme několik trestních oznámení pro porušení shromažďovacího zákona, přerušení leteckého provozu a neoprávněné vniknutí na cizí pozemek,“ uvedl mluvčí letiště. Stále se vyšetřuje, jak se na místo dostali.
Flugverkehr am #Flughafen Köln/Bonn wegen Aktion von Klima-Aktivisten eingestellt
— Kripp-M (@kripp_m) July 24, 2024
Unglaublich,was die sich erlauben können #LetzeGeneration pic.twitter.com/MMR2Q0aiP9
V deset hodin vystoupilo pět členů hnutí Letzte Generation na tiskové konferenci, kterou vysílali na YouTube. Oznámili, že stejný protest jako v Kolíně nad Rýnem se konal v Oslu, Helsinkách a v Barceloně. Následovat by měly další podobné akce na letištích po celém světě.
Skupina také oznámila další blokádu letiště, a to na 25. září v Kasselu.
„Německý letecký průmysl přispívá ke globálnímu oteplování,“ prohlásil Lars Werner. Letecký průmysl je podle jeho slov financován vládou miliardami a alternativní dopravní prostředky, jako je vlak, jsou zanedbávány. „Tento protest je namířen proti selhání vládní klimatické politiky,“ dodal.
Hnutí Letzte Generation, které v posledních letech podniká podobné akce po celém Německu, na sociální síti X uvedlo, že protest je součástí mezinárodní akce ve více než deseti zemích. Kampaň volá po úmluvě, v níž by se státy zavázaly, že do roku 2030 ukončí používání fosilních paliv přispívajících k oteplování klimatu.