Článek
Výroba plastů v Evropě loni meziročně poklesla podle dat profesní organizace Plastics Europe o 8,3 procenta. Zbytek světa naopak vykázal růst o 3,4 procenta.
Podíl Evropy na globálním trhu s plasty kvůli tomu dále klesá. Zatímco v roce 2006 byl více než čtvrtinový, loni dosáhl 12 procent.
Výrobce plastových krabiček Tupperware vyhlásil bankrot
Firmy si stěžují, že jim podnikání v Evropě komplikují unijní regulace. Problémem jsou také drahé energie. Kvůli nim je pro podniky výhodnější své produkty vyrábět jinde.
Některé firmy už svoji výrobu v Evropě ruší. Letos oznámily zavření továren například společnosti ExxonMobil a chemický podnik Sabic. Další podobný krok zvažují.
„Místo toho, aby se plasty vyráběly v Evropě, kde máme poměrně přísné environmentální normy, mohou být tyto materiály vyráběny jinde nebo přepravovány přes půl světa,“ citoval list The Financial Times Roba Ingrama, šéfa společnosti Ineos Olefins & Polymers.
Váznout začaly také recyklace plastů. Mechanická recyklace, která je v Evropě nejběžnější, zaznamenala pokles poprvé od roku 2018. Důvodem je slabší poptávka. Na trhu je aktuálně přetlak nově vyrobeného plastu. Firmám tak nedává ekonomický smysl nakupovat recyklát.
Podle Virginie Janssensové, výkonné ředitelky Plastics Europe, by pomohlo stanovení cílů pro podíl recyklátu v jednotlivých výrobcích. A to od obalů po autoprůmysl. Díky tomu by poptávka po recyklovaném plastu mohla opět vzrůst.