Článek
Ještě v září, kdy mlékárny platily zemědělcům za litr mléka v průměru 8,48 Kč, stála čtvrtka másla v obchodech kolem 25 korun. Dnes dostávají farmáři za litr syrového mléka v průměru o padesátník víc, ale máslo se prodává i za 40 Kč.
Obchod přemrštěné marže popírá
"Ceny potravin v Česku v poslední době rostou především v důsledku zvyšování marží největších obchodníků. Podle našeho průzkumu se průměrné marže obchodu za posledních sedm let zvýšily u potravin z 21 na 27 procent," řekl Právu Miroslav Jirovský, předseda Zemědělského svazu ČR, sdružujícího především větší zemědělské podniky včetně dřívějších zemědělských družstev.
Obchodníci ale o "přemrštěných" maržích nechtějí nic slyšet. Podle statistických údajů o cenách zpracovatelů se marže obchodníků u potravin pohybují zpravidla v rozmezí od 20 do 40 procent.
V období zvyšování cen se však, jak známo, v obchodech otočí i při stejných maržích mnohem větší peníze. Právě řetězce by mohly podle mínění některých expertů v rámci konkurenčního boje o zákazníky odstartovat ještě před Vánocemi určitou vlnu zlevnění i u mlékárenských výrobků.
Mlékárny to možná přehnaly
Podle některých zemědělských ekonomů či analytiků to mlékárny možná s cenami některých mléčných výrobků dokonce trochu přehnaly. Skokové zvýšení cen se může zanedlouho obrátit proti nim v podobě poklesu odbytu.
Výsledný profit přitom záleží nejen na ceně, ale také na prodaném množství. O tom rozhodne až zájem spotřebitelů.
Světové ceny tradičních komodit, jako jsou sušená syrovátka, sušené mléko či máslo už jsou však podle odborníků za svými maximy a v poslední době klesají.