Článek
V budoucnu by měla být tímto způsobem spojena Bratislava nejen s Vídní, ale také s dvě stě kilometrů vzdálenou Budapeští. Jedná se o vlak budoucnosti, který má přepravovat lidi potrubím v hliníkových kapslích rychlostí přesahující 1200 kilometrů v hodině. [celá zpráva]
Obrovskou rychlost umožní menší hustota vzduchu v potrubí. Kapsle by měly letět potrubím na vzduchovém polštáři a pohánět je budou lineární magnetické urychlovače. Například 600kilometrovou vzdálenost mezi Los Angeles a San Franciskem by kapsle měla překonat za 30 minut.
Pokud by cokoliv na tom bylo reálné, byly bychom svědky pilotních projektů v zemích, kde mají větší problémy s dopravou než na Slovensku
Výkonný ředitel Hyperloop Transportation Technologies (HTT) Dirk Ahlborn věří v dohodu se slovenskou vládou na vytvoření systému Hyperloop ve střední Evropě. Slovenské ministerstvo hospodářství potvrdilo, že podepsalo s HTT nezávazné memorandum, na jehož základě bude vypracována analýza realizace projektu na Slovensku.
Potrubí má být postaveno na sloupech vzdálených od sebe 50 až 100 metrů. Podle Muska bude hyperloop bezpečnější, rychlejší, levnější a pohodlnější než stávající rychlovlaky. Musk je zakladatelem firem Tesla Motors a SpaceX.
Šéf slovenského nevládního Institutu pro dopravu a hospodářství Ondrej Matej označil realizaci projektu na Slovensku za sci-fi. "Pokud by cokoliv na tom bylo reálné, byli bychom svědky pilotních projektů v zemích, kde mají mnohem větší problémy s dopravou, než je tomu na Slovensku," citoval Mateje list Sme.