Článek
V případě, že dostavbu bude provádět Westinghouse, Vítkovice budou mít možnost dodat strukturální a mechanické moduly pro jaderné reaktory. Vítkovice již dříve podepsaly dohody o budoucí spolupráci také s dalšími zájemci o dostavbu Temelína.
"Strategická spolupráce s Vítkovicemi na výrobě a instalaci modulů je jasným důkazem snahy Westinghouse lokalizovat dodávky pro nové temelínské bloky," uvedl Randy Galm, viceprezident Westinghouse pro region Evropa, Blízký východ a Afrika. Potenciální dodávka modulů podle firmy představuje velice významný podíl na výstavbě elektrárny.
Oproti dalším účastníkům tendru na dostavbu Temelína Westinghouse zatím uzavřel dohody o spolupráci jen s hrstkou českých firem. Na projektu by kromě Vítkovic spolupracoval s Metrostavem a I Energo.
Účastníci řízení slibují 70 procent
Další uchazeči o dostavbu - francouzská Areva a česko-ruské konsorcium tvořené firmami Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress - podobné dohody uzavřeli s desítkami českých strojírenských a dalších podniků. Všichni účastníci výběrového řízení Temelín shodně slibují, že českým podnikům v případě úspěchu v tendru poskytnou 70 procent celé zakázky. Někteří odborníci, včetně vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína Václava Bartušky, ale tato tvrzení zatím považují za nadnesená.
Westinghouse již v prosinci s Vítkovicemi podepsal memorandum, které se týkalo hledání možné spolupráce při výrobě komponentů pro elektrárnu. Westinghouse pro Temelín nabízí reaktory AP1000. "Design AP1000 je založen na moderní metodě modulární výstavby, která umožňuje, aby řada stavebních prací probíhala paralelně. To zkracuje dobu výstavby elektrárny a rovněž snižuje náklady a rizika spojená s financováním projektu," uvedla společnost.
Zájemci o dostavbu Temelína před týdnem provozovateli elektrárny ČEZ předložili své nabídky. Vítěz tendru má být vybrán během příštího roku, náklady na dostavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Třetí a čtvrtý blok Temelína by měl být dostavěn do roku 2025.