Hlavní obsah

Vyšší důchodový věk i stejné penze manželů. Co změní důchodová reforma

Ve Sněmovně finišuje závěrečné čtení penzijní reformy. Změny mimo jiné zvýší věkovou hranici pro odchod do důchodu a přinesou rodinný vyměřovací základ pro lidi pečující o své blízké a společný vyměřovací základ penzí manželů.

Foto: Milan Malíček, Novinky

Tvůrce reformy, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Článek

O přesné podobě zákonodárci ještě rozhodnou, protože jak opozice, tak koalice předložily více než tři desítky pozměňovacích návrhů, ale základní obrysy jsou jasné už nyní.

Do penze později

V současném systému věk odchodu do důchodu postupně roste tak, aby se u většiny lidí narozených po roce 1965 zastropoval na 65 letech.

Penzijní reforma ale chce tuto hranici prolomit. Původně počítala s tím, že by důchodový věk rostl i nadále až o dva měsíce za rok, a to v podstatě donekonečna. Podle koaličního pozměňovacího návrhu, který pravděpodobně projde, ale nakonec poroste o měsíc za rok. A to tak, že ročník 1966 půjde do penze v 65 letech a jednom měsíci. U ročníků 1989 a mladších se důchodový věk zastropuje na 67 letech.

Nové důchody loni klesly o stovky korun. Souvisí to s inflací

Ekonomika

Jak dál s výchovným

Důchod u rodičů na rodičovské dovolené a u lidí dlouhodobě pečujících o nemocného člena rodiny by se měl vypočítávat podle celorepublikové průměrné mzdy v daném roce. S tím, že rodičům, kteří před péčí o dítě měli vyšší výdělek, by se měla započítat vyšší částka.

Tento základ mělo u nových penzí nahradit nynější výchovné, jež činí 500 korun měsíčně za každého potomka. Podle koaličního pozměňovacího návrhu se ale u rodičů provede porovnávací výpočet, kdy dostanou buď výchovné, nebo rodinný vyměřovací základ, podle toho, co pro ně bude výhodnější.

U lidí, kteří získali či získají nárok na výchovné ještě před reformou, tento příspěvek zůstane, ale nebude se valorizovat.

Nižší nové penze

Od roku 2026 až do roku 2035 bude postupně docházet ke zpomalení meziročního nárůstu nově přiznaných důchodů. A to asi o 180 až 200 korun za rok.

Společný vyměřovací základ partnerů

Manželé nebo registrovaní partneři se budou moci rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali. Při výpočtu důchodu se na ně bude pohlížet tak, jako by měli stejný příjem.

Bude to dobrovolné a bude možné od toho kdykoliv ustoupit.

Předčasné penze pro náročné profese

Lidé pracující ve vybraných náročných profesích budou mít nárok na předčasný důchod bez jeho krácení.

V původním návrhu se to týkalo pracovníků ve čtvrté rizikové kategorii a části třetí, tedy asi 120 tisíc lidí. Poslanci za ODS a TOP 09 ale navrhli, aby se to týkalo jen čtvrté kategorie, což je pouze 15 tisíc lidí. S tím nesouhlasí část koaličních zákonodárců a zatím není jasné, která varianta nakonec projde.

Změna u pracujících seniorů

Pracujícím seniorům by se neměl nadále zvyšovat důchod za další odpracované roky. Klesne u nich ale sazba sociálního pojištění o 6,5 procenta.

Další změny

Dojde také mimo jiné k růstu minimální penze na 20 procent průměrné mzdy a prodlouží se lhůta pro obnovu nároku na vdovský či vdovecký důchod. Ta bude činit pět let namísto současných dvou.

A pokud člověk odpracuje aspoň 45 let, bude mít méně krácenou předčasnou penzi.

Na důchody stát vybírá víc od zaměstnanců i živnostníků. Stále to ale nestačí

Ekonomika

Výběr článků

Načítám