Článek
EK uvedla, že společnost známá výrobou sušenek Oreo zneužila svého dominantního postavení v rozporu s antimonopolními zákony EU.
„Protiprávní praktiky společnosti Mondelez znemožnily maloobchodníkům volně odebírat výrobky v členských státech s nižšími cenami a uměle rozdělily vnitřní trh. Cílem společnosti bylo zabránit tomu, aby přeshraniční obchod vedl ke snížení cen v zemích s vyššími cenami. Tyto nezákonné praktiky umožnily společnosti Mondelēz nadále účtovat vyšší poplatky za své vlastní výrobky, což v konečném důsledku poškozuje spotřebitele v EU,“ uvedla EK ve svém tiskové zprávě.
Komise uvedla, že se Mondelez v letech 2012 až 2019 na všech trzích EU dopustil celkem 22 protisoutěžních dohod nebo jednání, a to tím, že omezoval území nebo zákazníky, kterým sedm velkoobchodníků mohlo prodávat jeho výrobky. Jedna z dohod rovněž obsahovala ustanovení, které nařizovalo zákazníkovi Mondelezu, aby při vývozu uplatňoval vyšší ceny ve srovnání s domácím prodejem.
V letech 2015 až 2019 pak podle závěrů EK Mondelez zneužil svého dominantní postavení, když odmítnul poskytnout zprostředkovatele v Německu, aby zabránil přeprodeji čokoládových tabulek na území Rakouska, Belgie, Bulharska a Rumunska, kde byly ceny vyšší. Mimo to dodávky do Nizozemska podnik ukončil, aby zabránil jejich dovozu do Belgie, kde společnost prodávala tyto výrobky za vyšší ceny.
Pokuta byla Mondelezu snížena o 15 procent po tom, co firma uznala své pochybení.
„Tato historická záležitost nereprezentuje to, kdo jsme, a silnou kulturu dodržování předpisů, o kterou usilujeme,“ citovala agentura Reuters mluvčího společnosti.
Mondelez je jedním z největších světových výrobců čokolády a sušenek. Do výrobního portfolia společnosti patří cukrovinky světově známých značek, jako například Côte d'Or, Milka, Oreo či Toblerone. V Česku firma stojí za výrobky jako Fidorka, Figaro nebo Kolonáda.