Článek
"K uzavření závodu jsme přistoupili na základě důkladných ekonomických analýz, které prokázaly nedostatečnou rentabilitu výroby v této továrně," uvedla prezidentka společnosti Zuzana Ceralová-Petrofová. Společnost poté závod prodá.
Jiříkovský závod měl namále už loni poté, co vypadly dodávky pián do USA. Pak se je podařilo obnovit a firma si zavření závodů rozmyslela. Takovému osudu ale neunikly pobočky v České Lípě a Moravském Krumlově. Pobočný závod v Liberci ukončil výrobu před třemi lety, kdy celá firma měla ještě asi 1300 zaměstnanců. Nynější pobočka v Hradci Králové má 680 zaměstnanců.
Levná piana z Asie
Vedle výpadku amerického trhu dostal loni na jaře Petrof do krize i sílící tlak levné asijské konkurence. Banky tehdy firmě obstavily účty, a když podnik v dubnu v řádném termínu nevyplatil mzdy, vstoupily odbory na tři měsíce do stávkové pohotovosti. V červenci Petrof uzavřel s financujícími bankami stabilizační dohodu, kterou prodloužil v závěru prosince.
Firma v rámci restrukturalizace rozprodává nepotřebný majetek a utržené peníze dává na splátky úvěrů, které loni snížila o 130 miliónů na 260 miliónů korun.
Loňské hospodaření Petrofu by podle dřívějšího vyjádření vedení firmy mělo skončit ztrátou, a to hlavně kvůli nákladům na restrukturalizaci ve výši několika desítek milionů korun. Příští rok se chce Petrof dostat do zisku.