Hlavní obsah

Výrobce džín Levi Strauss plánuje vstup na burzu

Americký výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. plánuje primární nabídku akcií. Napsal to server CNBC s odvoláním na informované zdroje. Nabídka by firmu, která působí na trhu 145 let a připisuje se jí výroba prvních džín, mohla ohodnotit až na pět miliard dolarů (115 miliard Kč).

Foto: Profimedia.cz

Firma je na trhu 145 let

Článek

Společnost by ráda z primární nabídky získala 600 až 800 milionů USD. Primární nabídka by se mohla uskutečnit v prvním čtvrtletí příštího roku.

Firma byla již v minulosti veřejně obchodovaná. Na burzu vstoupila v roce 1971 a z prodeje tehdy získala 50 milionů dolarů, což z ní v té době učinilo jednu z největších primárních nabídek. Rodina si však nechala ve firmě velký podíl.

Zisk firmy ale začal klesat a spolu s tím i cena akcií. Potomci Leviho Strausse se proto rozhodli v roce 1984 akcie z burzy opět stáhnout.

V současnosti je firma v rodinném vlastnictví. S akciemi dceřiné společnosti v Japonsku Levi Strauss K.K. se obchoduje na tokijské burze a veřejně se obchoduje také s dluhopisy firmy. Ta proto pravidelně zveřejňuje výsledky hospodaření.

Firmu založil německý imigrant v Kalifornii

V posledních letech zisk firmy klesal. Ve třetím čtvrtletí však stoupl o 45 procent na 130 milionů USD a příjmy o deset procent na 1,4 miliardy USD. Loni příjmy firmy činily téměř pět miliard USD.

Firma vlastní značky Levi's, Dockers a Denizen. Provozuje zhruba 2 900 obchodů, její zboží se však prodává ve více než 50 tisících obchodech ve 110 zemích.

Kořeny firmy sahají do roku 1853, kdy bavorský imigrant Levi Strauss v době zlaté horečky otevřel v Kalifornii velkoobchod s textilním zbožím. O dvě desetiletí později se spojil s jedním ze svých pravidelných zákazníků a nechali si patentovat vynález - pracovní kalhoty, jejichž kapsy zpevnili kovovými nýty. Tento den je považován za den zrození džín.

Související témata:

Výběr článků

Načítám