Článek
Lidé žijící v pronájmu budou nově muset sami platit opravy až do hodnoty 1500 korun místo současných 1000 korun. Ministerstvo nutnost úpravy zdůvodňuje tím, že sumu naposledy valorizovalo v roce 2015. Za posledních deset let tak stát do limitů ani jednou nepromítl inflaci. Ta podle březnových dat Českého statistického úřadu za celou dobu dosáhla zhruba 54 procent.
„Je proto nezbytné, aby se tyto změny promítly do platné právní úpravy, protože stanovená částka už neodpovídá cenovým relacím při provádění drobných oprav v bytě,“ napsal resort v důvodové zprávě k návrhu.
Změna by se dotkla zhruba čtvrtiny Čechů, kteří aktuálně žijí v nájemních bytech. Jejich počet přitom kvůli vysokým cenám bydlení a pro mnohé stále drahým hypotékám přibývá. Experti se shodují, že tento trend vydrží i v následujících letech.
K tomu, aby se limit změnil, stačí souhlas vlády. Pokud vše kabinet posvětí, bude nová výše platit od ledna. Zároveň začne fungovat inflační doložka. Suma se bude v následujících letech průběžně valorizovat podle míry růstu cen, kterou vždy v lednu vyhlásí statistici.
Kromě zmíněného limitu stoupne také maximální částka, kterou mohou nájemníci zaplatit za celý rok. Ta nyní činí 100 korun za metr čtvereční. Od ledna by to mělo být 150 korun. V případě 30metrové garsonky by tak lidé neměli za opravy během jednoho kalendářního roku zaplatit více než 4500 korun.
Hlavně pro velké majitele
„Je to korektní pro všechny strany s ohledem na to, jaká za tu dobu byla inflace,“ uvedla pro Novinky Lenka Veselá, předsedkyně Sdružení nájemníků.
Krok oceňuje také předseda Občanského sdružení majitelů domů Milan Krček. Podle něj ho nejvíce využijí hlavně velcí pronajímatelé, kteří mají aparát starající se o chod jednotlivých činžovních domů.
Pro drobné pronajímatele je sledování jednotlivých částek placených za opravy bytů příliš komplikované. „Často se podobné opravy stejně řeší jednáním mezi pronajímatelem a nájemcem ad hoc,“ konstatoval Krček.
Podle Krčka k tomu majitelé přistupují i proto, že chtějí mít kontrolu nad tím, co se v jejich bytech v souvislosti s opravami děje. Rozložení nákladů pak s nájemníkem domlouvají v závislosti na konkrétním případu.
Veselá nicméně zmiňuje, že limit svůj smysl má. Pro nájemníky představuje jistotu, o kterou se lze při jednání s majiteli nemovitostí opřít. „Nájemníci se na tento parametr dívají, aby věděli, co ještě musí platit oni a co už pronajímatel,“ dodala.
V případě schválení návrhu budou muset majitelé bytů tyto sumy upravit i ve smlouvách. Řešit se to dá například podepsáním dodatku ke stávajícímu dokumentu, který bude obsahovat už nové částky.